четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мајкл Девенпорт: Београд да преиспита ушанчене позиције о Косову
Хроника

Мајкл Девенпорт: Београд да преиспита ушанчене позиције о Косову

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 14. децембар 2011.

БЕОГРАД – Британски амбасадор у Београду Мајкл Девенпорт изјавио је да би Србија за добијање статуса кандидата за чланство у Европској унији до марта требало да спроведе постигнуте споразуме с Приштином и да пружи „кредибилна уверавања да је спремна да ради са Приштином као партнером на плану регионалне сарадње, закључивањем споразума у тој области”.

У интервјуу агенцији Бета Девенпорт је рекао да Велика Британија подржава одлуку Европског савета о одлагању додељивања статуса кандидата Србији, оцењујући да је то „охрабрујућа порука”, али да је потребно да Београд предузме неопходне кораке.

„Србија је ангажована у дијалогу с Приштином. Ипак, мислим да је чланицама ЕУ потребно, као што се наводи у закључцима Савета, да виде да Србија спроводи све споразуме досад договорене у дијалогу. То је био критеријум у мишљењу Комисије”, рекао је Девенпорт.

„Србија такође треба државама чланицама да пружи кредибилна уверавања да је спремна да ради с Косовом као партнером у регионалној сарадњи закључивањем споразума у тој области. Такође нам је потребно, као што се наводи у закључцима, да видимо пуну сарадњу Србије и Еулекса, као и успостављање слободе кретања на северу Косова”, додао је британски амбасадор.

Девенпорт се нада да ће закључци Европског савета стимулисати српске власти да предузму неопходне кораке за наставак европских интеграција.

„И ми смо задовољни да чујемо да је председник (Србије Борис Тадић) потврдио своју посвећеност путу Србије у ЕУ у реакцији на закључке Савета”, додао је он.

Амбасадор Британије је изразио уверење да ће дијалог Београд - Приштина убрзо бити настављен и да Србија треба „конструктивно и креативно да се ангажује с ЕУ и Приштином у налажењу решења које ће омогућити Косову да учествује у регионалној сарадњи”.

„Изнета су многа различита решења за то питање, али као и са сваким преговорима ове врсте, као што је председник Тадић раније рекао, потребно је да обе стране буду спремне да прихвате решења која су мање од идеалних”, рекао је.

А то значи, додао је амбасадор Девенпорт, да је „потребна флексибилност и спремност да се се преиспитају ушанчене позиције”,

Девенпорт сматра да политике „и Косово и ЕУ” није противречна, уколико се тумачи кроз призму гаранција за косовске Србе и друге мањинске заједнице.

„Та два приоритета нису нужно супротстављена уз услов да се политика Србије према Косову превасходно тиче заштите легитимних права српске мањине на Косову и северно и јужно од Ибра”, рекао је Девенпорт додајући да је и ЕУ такође суштински заинтересована за то.

Поводом предлога шведског министра спољних послова Карла Билта о посебним разговорима о северу Косову, Девенпорт је рекао да „нико не треба да искључи даље разговоре”, али да верује да фокус сада треба да буде на остваривању напретка у дијалогу.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер