петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мајкл Давенпорт: Свеобухватна нормализација односа Београда и Приштине услов је за чланство Србије у ЕУ
Хроника

Мајкл Давенпорт: Свеобухватна нормализација односа Београда и Приштине услов је за чланство Србије у ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 07. октобар 2015.

 Нормализација односа Београда и Приштине услов је за чланство Србије у Европској унији (ЕУ), изјавио је шеф делегације Европске уније Мајкл Давенпорт.

"Чињеница је да ниједна земља не може у ЕУ без испуњавања свих критеријума, свих 35 поглавља у случају Србије. Јединствен став 28 земаља чланица јесте да мора да дође до свеобухватне нормализације односа Београда и Приштине", казао је Давенпорт у дебати "ЕУ и Србија - који су наши услови", упитан да ли је признавање независности Косова услов за чланство Србије у ЕУ.

Функционер Демократске странке Зоран Лутовац казао је да је Србија поред уобичајених критеријума за улазак у ЕУ имала и поглавља који су постављена у конкретном случају, попут Косова, али да су политичке елите "то пренаглашавале да би оправдале своју неуспешну политику". ;

"Владајуће елите се извлаче на то да ЕУ њима тражи више, да их условљава. Говоре о ЕУ, не као о заједничким вредностима, већ о месту где би требало да идемо из прагматичних разлога", казао је Лутовац и додао да се нада скором отварању поглавља, јер ће онда она морати да се заиста и имплементирају.

Председница Хелсиншког одбора за људска права Соња Бисерко казала је да су нетачне "све тезе о томе да се постављају нови услови" и да је ЕУ грађена као правни оквир који је потребан свим грађанима Србије.

Упитан да ли Србија треба да уђе у ЕУ, социолог Јово Бакић рекао је да ће ту опцију подржавати све "док се ЕУ не фашизује" и подсетио да десничарске странке попут Националног фронта у Француској и Златне зоре у Грчкој расту.

Он је оценио и да је ЕУ погазила сопствене вредности, нарочито када је реч о избеглицама, или када је поступила противно одлуци Уставног суда Грчке који је као неуставно оценио смањење пензија.

Говорећи о могућности да се прва поглавља у преговорима Србије и ЕУ отворе до краја године, Давенпорт је казао да је Европска комисија већ дала сагласност на поглавље 32, о финансијској политици, и отварање поглавља 35, о Косову, и додао да мисли да ће наредна тема бити отварање поглавља 23 и 24, која се односе на владавину права.

"Очекујемо одлуку Владе Србије о усвајању акционих планова за ова поглавља", рекао је Давенпорт.

Говорећи о наредном извештају Европске комисије о напретку Србије, Давенпорт је казао да ће позитивних оцена бити тамо где је то оправдано и да ће бити више конкретних упутстава за конкретне акције, нарочито у области правосуђа. ;

Он је, упитан о извештавању медија у току изборне кампање, али и за време избора, ; казао да је ЕУ на прошлим изборима изразила забринутост, пре свега по питању извештавања медија. ;

Лутовац је оценио да ће повод за ванредне изборе бити то што је рејтинг Српске напредне странке достигао максимум, због раскола унутар СНС-а и то што пред засебне локалне изборе СНС нема квалитетан кадар на локалу, а да у Србији не постоје услови за фер изборе и пођеднак приступ у медијима.

"Не постоје услови, сви знају да не постоје", казао је Лутовац.

Соња Бисерко оценила је да опозиција није понудила ништа ново и другачије од актуелне власти, а да садашња власт влада као у једнопартијском систему, "а владајућа партија се држи само на рејтингу Александра Вучића и већ су јавно видљиве поделе".

Бакић је оценио да у Србији не постоје услови за једнаку заступљеност свих странака у медијима, да нарочито ту могућност нема опозиција и да "свако ко живи у овој земљи то зна".

Упитан шта мисли о наводима да грађани Србије живе у страху, Давенпорт је упитао "Кога је страх" и додао да се он ни једног политичара у Србији плаши.

"Ја се не бојим ниједног вашег политичара, али то би било мало чудно", казао је Давенпорт, упитан да ли се он бојао када је премијер Србије викао на њиховој заједничкој конференцији о слободи медија.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер