петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мајкл Давенпорт: Процес скрининга је успешно завршен – Влада Србије ужива подршку Европске комисије и ЕУ
Хроника

Мајкл Давенпорт: Процес скрининга је успешно завршен – Влада Србије ужива подршку Европске комисије и ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 31. март 2015.

Београд -- Шеф Делегације ЕУ у Србији Мајкл Давенпорт изјавио је да је скрининг успешно завршен и да Србија значајно ради на спровођењу економских реформи.

Због тога Влада Србије ужива подршку како Европске комисије, тако и држава чланица ЕУ, додао је он.

Давенпорт је на конференцији "Србија на путу европских интеграција - скрининг после скрининга" подсетио да је Србија преговоре са ЕУ започела јануара прошле године, изразивши наду да ће до краја године бити отворена и прва поглавља у преговорима са ЕУ.

"Велики значај имају поглавља 23 и 24 која се тичу владавине права и она се налазе на самом врху списка поглавља који ће надамо се бити отворена и током 2015 године", рекао је Давенпорт.

Говорећи о завршеном скринингу, Давенпорт је рекао да је он важан у смислу бољег разумевања обе стране - шта треба да се уради у смислу усклађивања домаћег законодавства са паравним тековинама ЕУ.

"Можемо да видимо да је Србија поставила добар основ који је неопходан за даљи ток процса приступања. Такође, може се рећи да је Влада Србије, односно њен преговарачки тим који предоводи Тања Мишчевић, показао диван професионализам и посвећеност своме задатку тако што су се држали оног временског распореда који је био одређен", рекао је Давенпорт, поручивши и да поред превремених избора и нове владе преговори су текли тачно према постављеном плану.

Каже и да се придаје велики значај приступању Србије ЕУ и да то стално истиче и српски премијер, те да је то поновљено и током прошлонедељне посете високе представнице ЕУ за спољну политику и безбедност Федерике Могерини.

"Веома је важно да се застане и види шта је урађено до сада и да се притом не изгуби из вида чињеница да су ранији процеси приоширења показали да је увек корисно да се у коштац са потешкоћама ухвати одмах. Ти проблеми се разликују од землеј до земље, а знамо шта ће бити на васем путу и не треба их остављати за касније", поручио је Давенпорт, указујући да влада мудро ради на поспешивању билатералних односа са суседним земљама.

Он је поручио да у ЕУ постоји снажна посвећеност проширењу које ће укључити земље из региона и да све земље треба да буду припремљене у наредне две, три године за сигнале који ће долазити из Уније.

"Србија као земља кандидат треба да покаже своју недовосмиленост и проактивну посвећеност процесу европских интреграција и то јаче него у прошлости...Постоји снажна посвећеност проширењу којим ће се у ЕУ укључити и земље из овог региона и сви ми морамо бити припремљени током наредне две-три године за друге сигнале који ће долазити из ЕУ, јер постоји већина у Европском парламенту која је за проширење", рекао је он.

С друге стране, према његовим речима, постоје и оне државе чланице које су против даљег прошиарења, али да сви треба да се навикну на плурализам.

"Плурализам је несто што постоји и он не треба да нас одвраћа", указао је Давенпорт.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер