петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мајк Помпео: Кина би требала да се прикључи споразуму о контроли нуклеарног наоружања
Хроника

Мајк Помпео: Кина би требала да се прикључи споразуму о контроли нуклеарног наоружања

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 11. април 2019.

 Државни секретар САД Мајк Помпео оценио је данас да би Кина требало да се прикључи споразуму о контроли нуклеарног наоружања СТАРТ, за чије преговарање с Русијом припремају САД.

Билатерални споразум о смањењу стратешког наоружања Нови СТАРТ којим се нуклеарни арсенали САД и Русије одржавају на много нижем нивоу од оног у време Хладног рата, истиче 2021, у време великих напетости између Москве и Вашингтона.

Помпео је навео да се Нови СТАРТ „у највећем делу поштује“, за разлику од Споразума о нуклеарним снагама средњег домета (ИНФ) из ког су САД иступиле у фебруару, истовремено оптужујући Русију за његово кршење. Тим споразумом су били забрањени пројектили домета од 500 до 5.500 километара.

„Председник Доналд Трамп је био веома јасан: ако можемо да постигнемо добар споразум, чврст споразум о контроли наоружања, то треба и да урадимо“, рекао је Помпео пред конгресним комитетом.

Он је, међутим, додао да би наредни СТАРТ требало да укључује и Кину, иако није отишао толико далеко да учешће Пекинга прогласи предусловом за споразум.

„Треба да осигурамо да све заинтересоване стране такође учествују. То можда нећемо успети. Можда ћемо по овом питању сарађивати само с Русима. Али ако говоримо о нуклеарним капацитетима који представљају опасност по САД, данас постоји нови свет“, навео је Помпео.

Упитан да ли алудира на Кину, Помпео је потврдио и навео да Пекинг развија свој нуклеарни програм.

Према истраживачком центру Удружење за контролу наоружања, САД поседују 6.550 нуклеарних бојевих глава а Русија 6.850. Кина тренутно има 280 нуклеарних бојевих глава.

(Бета-АФП)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер