петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Маја Ковачевић: Притисци на Београд због Косова биће још већи
Хроника

Маја Ковачевић: Притисци на Београд због Косова биће још већи

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 11. децембар 2011.

Београд - Оваква одлука Европског савета се већ данима назирала. Несумњиво је да ЕУ користи одлуку о кандидатури као снажно средство притиска на Србију да учини крупније кораке у преговорима са Приштином, каже за Данас Маја Ковачевић, предавач на Факултету политичких наука и бивша директорка савезне Канцеларије за придруживање ЕУ, коментаришући одлуку ЕС о српској кандидатури.

Хоће ли због овакве ситуације реформски процеси у Србији да оду у други план, јер би власт морала да се фокусира на решавање ситуације на Косову?

- Сигурно је да је питање Косова тема број један у садашњим односима Србије и ЕУ. Што се реформи тиче, иако њихово спровођење има доста недостатака, оне су одавно биле довољно одмакле и, да су једини критеријум, Србија би већ морала да има статус кандидата. Још док је проблем непотпуне сарадње с Хагом био кочница, било је јасно да ће и Косово доћи на ред, али је јавност заваравана другачијим изјавама званичника и Србије и ЕУ. Неколико месеци уназад карте су отворене и Србија мора да се суочи с тиме да ће даљи ток интеграције подразумевати крупне уступке у правцу „заокруживања“ независности на Косову. Уместо реалног сагледавања перспективе наших односа са ЕУ, у нашем политичком животу је на делу заваравање и повлачење потеза који доносе краткорочну корист, али нису део озбиљне политичке стратегије.

Да ли се оваква ситуација при одлучивању ЕУ, као сада са Србијом, икада десила? Да ли смо изузетак, и зашто?

- Иако криза у ЕУ и озбиљна конституционална питања која она сада решава утичу на проширење уопште, свакако да је Србија изузетак и то ће тако бити и убудуће. Изузетак је већ и тиме што је ово први случај да ЕУ учествује у стварању нове државе на територији своје потенцијалне чланице. На делу је несумњиви интерес ЕУ да од Косова створи функционалну државу како би то представила као успех своје Заједничке спољне и безбедносне политике. Ако избори у Србији буду расписани како је планирано, на пролеће, притисак у фебруару и марту ће бити још већи јер ће ЕУ очекивати да власт у Београду учини све тражене кораке како би добила статус кандидата и тиме себи ојачала позицију на изборима. Потом ће се притисак настављати у сваком даљем кораку - одређивању датума преговора, отварању и затварању појединих поглавља, завршавању преговора, све до потписивања споразума о приступању.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер