уторак, 14. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Маја Коцијанчић: Могуће је да у јуну Србија добије условни датум за почетак преговора
Хроника

Маја Коцијанчић: Могуће је да у јуну Србија добије условни датум за почетак преговора

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 26. фебруар 2013.

Брисел детаљно прати све реформе, као и напредак у дијалогу са Приштином и уколико он настави да се развија у позитивном правцу, у јуну је могуће да Србија добије датум за почетак преговора, каже портпарол високе представнице ЕУ за спољну политику Маја Коцијанчић.

Уколико дијалог Београда и Приштине настави да се развија у позитивном правцу, у јуну је могуће да Србија добије датум за почетак претприступних преговора, а да буду заопочети преговори о Споразуму о стабилизацији и придруживању са Косовом, изјавила је портпарол високе представнице ЕУ за спољну политику Маја Коцијанчић.

Маја Коцијанчић је за Новости рекла да се детаљно прате све реформе у Србији, као и напредак у дијалогу са Приштином, и да ће закључци бити у извештају Европске комисије.

Лист пише, позивајући се на дипломатске изворе у Бриселу, да би резултат састанка Ивице Дачића и Хашима Тачија 4. марта могао да доведе Србију на корак да у јуну добије неку врсту условног датума за почетак преговора са ЕУ.

Највероватнија формулација Европског савета у јуну биће да "Србија започиње претприступне преговоре током следећег шестомесечног председавања Литваније ЕУ, које почиње у јуну и завршава се до краја године", речено је Новостима у Бриселу.

Конкретно, очекује се да Београд и Приштина пронађу компромисно решење за институције на северу Косова.

Најтежа питања нове рунде дијалога су како ће да се организују локални избори у српским општинама на Косову и каква је судбина суда у Косовској Митровици и безбедносних структура.

Приштина инсистира на гашењу српских институција, док Београд брани државну стратегију да је неопходно формирање заједнице српских општина.

За приближавање позиција и постизање компримисних решења, планирано је да се одрже још две до три преговарачке сеансе до доношења одлуке Европске комисије 16. априла.

Портпарол Хермана ван Ромпаја, председника Европског савета, Дирк де Бакер, изјавио је да председник ЕУ снажно подржава процес даљег проширења Уније јер је то једини начин да се спрече нове кризе и дестабилизација у региону Западног Балкана.

"За одлуку чланица кључан ће бити априлски извештај Европске комисије. Мислим да Србија има велике шансе да начини наредни корак", рекао је портпарол председника ЕК.

Премијер Србије Ивица Дачић потврдио је за Новости, да ће Београд инсистирати на заједници српских општина, коју више нико не одбацује као предлог.

"Циљ дијалога је да се обезбеде сигурност и опстанак Срба у јужној покрајини и праведним и одрживим решењима достигне трајна стабилност региона", рекао је Дачић и закључио да се до праведног решавања проблема на Косову може доћи само уз неопходан компромис обе стране.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер