Početna strana > Hronika > Maja Gojković: Radićemo više kako bi sledeći Izveštaj Evropske komisije bio bolji, izbegavaće se zakoni po hitnom postupku i besmisleni amandmani
Hronika

Maja Gojković: Radićemo više kako bi sledeći Izveštaj Evropske komisije bio bolji, izbegavaće se zakoni po hitnom postupku i besmisleni amandmani

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 10. jun 2019.

 BEOGRAD -Predsednica Skupštine Maja Gojković izrazila je danas spremnost da sve poslanike podstakne da u saradnji s Nacionalnim konventom o EU više rade kako bi sledeći izveštaj Evropske komisije bio znatno bolji što se tiče rada parlamenta, navodeći da Srbija želi da uđe u Evropsku uniju i da korača evropskim putem.

Gojković je na otvaranju sedme Plenarne sednice Nacionalnog konventa o EU navela da Izveštaj EK o napretku sadrži određene političke ocene, pogotovu kada je u pitanju rad parlamenta Srbije, ali je dodala da u njemu ima i napomena na kojima se mora raditi kako bi se unapredili određeni segmenti procedura i rada Narodne skupštine koje bi unapredile njen rad.

Predsednica Skupštine Srbije Maja Gojković izjavila je da je napravila paket mera za unapređenje rada parlamenta kako bi Izveštaj Evropske komisije o evropskim integracijama Srbije za 2019. bio mnogo pozitivniji i najavila da će se izbegavati donošenje zakona po hitnom postupku i podnošenje besmislenih amandmana.

Gojković je na 7. sednici Nacionalnog Konventa o Evropskoj uniji (EU) odgovarala na primedbe iz Izveštaja EU za 2018. i rekla da ima prostora da se unaprede procedure rada parlamenta.

Ona je prenela da se sa ambasadorom Evropske unije u Srbiji Semom Fabricijem složila da se ne slažu sa svim segmentima Izveštaja.

Ja sam iznela stav da ima političkih ocena i to u delu koji se odnosi na rad parlamenta, on je prećutao, ali smo se razumeli, izjavila je Gojković.

Prema njenim rečima, prvi negativni nalaz je za procenat zakona koji se razmatraju po hitnom postupku.

"Upućivala sam pisma Vladi da je taj procenat veliki i da Skupštini ne predlažu zakone po hitnoj proceduri, kad nije neophodno", rekla je Gojković i dodala da je imala razumevanja od premijerke Ane Brnabić.

Uspeli smo da smanjimo procenat sa ogromnih 66 odsto na takođe, izuzetno velikih 44 odsto predloga akata, koliko je u protekloj godini razmatrano po hitnom postupku, navela je ona.

Ubuduće, prema rečima Gojković, će biti odbijani akti sa oznakom hitnosti izuzev kad je to zaista neophodno - ratifikacije međunarodnih akata ili nepredviđene situacije kao što su poplave.

Ona je naglasila da će Skupština vraćati predloge po hitnom postupku koji ne budu ispunjavali ta merila.

Uskoro o izveštajima nezavisnih tela

Odgovarajući na zamerku da se u srpskom parlamentu godinama ne razmatraju izveštaji nezavisnih tela, Gojković je najavila da će veoma brzo zakazati sednicu da se raspravlja o izveštajima za 2018.

Time ćemo pokazati da podržavamo rad nezavisnih tela i njihovu ulogu, rekla je Gojković.

U pogledu podnošenja velikog broja amandmana vladajuće koalicije koji nisu značajni, Gojković je izrazila žaljenje što u Izveštaju nije označeno da se sa tom praksom prestalo još u januaru.

Deo poslanika opozicije od januara bojkotuje sednice Skupštine Srbije zbog tih amandmana.

Gojković je ukazala da je u razgovoru sa poslanicima koji ulažu te amandmane rečeno da je to bio odgovor na opstrukciju rada parlamenta kroz predlaganje amandmana poslanika koji ne podržavaju rad vlade, sa dve reči "briše se" i na stotine dopuna dnevnog reda bez suštine.

Takvih amandmana sa strane poslanika koji podržavaju rad vlade više neće biti, ali moramo ozbiljno da razgovaramo sa ostalim poslanicima da odustanu od takve prakse, istakla je Gojković.

Ona je najavila da i u razmatranju Predloga budžeta za 2020. očekuje značajne pomake.

Samo će se raspravljati o Zakonu o budžetu, neće biti spajanja sa ostalim zakonima, najavila je predsednica skupštine i dodala da će predložiti za raspravu dupliranje vremena poslaničkim grupama.

Gojković je naglasila da je u Izveštaju pozitivno ocenjeno da je više sednica na kojim se postavljaju pitanja članovima Vlade i da se predsednica Vlade odaziva, kao i da je pohvaljena saradnja parlamenta sa Konventom koji čine predstavnici NVO.

Dodala je da je i više puta pozivala deo poslanika u bojkotu na razgovor, ali da je većina odbila, kao i da će nastaviti da ih poziva, jer je dobro da se vrate na zasedanje parlamenta, da se poboljša njegov rad i isprave greške, bez obzira ko ih je pravio.

Fabrici: Izveštaj EK nije "kopi-pejst"

Šef Delegacije Evropske unije (EU) u Srbiji Sem Fabrici je rekao da je Izveštaj izbalansiran i objektivan i da nije "kopi-pejst" ni u jednom delu.

Prema njegovim rečima, u pojedinim delovima sadrži pozitivan pristup, a u pojedinim negativne ocene u primeni kriterijuma i treba ga čitati sveobuhvatno.

Fabrici je naveo da Izveštaj za 2018. sadrži ocene sprovođenja reformi u Srbiji, koje u nekim oblastima beleže napredak, negde ograničen napredak, a bez pomaka u tri oblasti - sloboda medija, konkurencija i javne nabavke.

Joksimović: Debata o Izveštaju dokaz otvorenosti Vlade Srbije

"Izveštaj Evropske komisije dobio je zasluženu i značajnu pažnju kakvu nije dobio u poslednjih petnaestak godina", rekla je ministarka za evrointegracije Jadranka Joskimović, dodajući i da je inkluzivna debata o tom dokumentu dokaz otvorenosti vlade Srbije.

Joksimović je rekla da nije tačna ocena da je ovogodišnji izveštaj Komisije gori od prethodnog, već da može da se kaže da sadrži "kritičke osvrte" u odnosu na preuzete obaveze.

Ona je podvukla da su reforme važne i zbog gradjana, ali i zbog punopravnog članstva u EU. "Reforme možete da sprovodite i bez evropskih integracija", dodala je.

Prema mišljenju ministarke za evropske integracije, puno posla je i pred Srbijom i pred EU da bi se kredibilna politika proširenja nastavila.

(Tanjug-Beta)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner