субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Махмуд Ахмадинежад: Нуклеарни програм неотуђиво право Ирана
Хроника

Махмуд Ахмадинежад: Нуклеарни програм неотуђиво право Ирана

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 07. септембар 2009.

Међународна агенција за атомску енергију забринута је због развоја иранског нуклеарног програма и уверена да Техеран активно ради на изради нуклеарне бомбе.

Амбасадор Велике Британије при Међународној агенцији за атомску енергију Симон Смит уверен је да Иран ради на изради нуклеарне бомбе.

"Постоји пуно разлога за забринутост о наставку иранског нуклеарног програма. То је документовано и у извештају генералног директора Агенције Мухамеда ел Барадеја. Иран има преко 8.000 центрифуга, што је више него икада", нагласио је Смит, у интервјуу бечком дневнику "Пресе".

Седница Савета гувернера Међународне агенције за атомску енергију одржава се ове недеље у Бечу.

Осврнувши се на део извештаја који говори о успоравању нуклеарног програма Ирана, Смит је указао да је Техеран требало пре годину дана да допусти контроле, као и приступ реактору у Араку.

"Ми томе сигурно нећемо аплаудирати. Према извештају Агенције, Иран је мање уранијума ставио у центрифугем, међутим, ради више центрифуга. Само ако би Иран имао велику мрежу цивилних нуклеарних реактора, центрифуге би имале смисла. Али Иран нема ни један реактор којем је потребан обогаћени уранијум", објаснио је Смит.

Британски дипломата одбацује тврдње Ирана да жели да изгради нуклеарну електрану, указујући да нема економске логике за производњу нуклеарног горива.

"У актуелном извештају Агенција је обрадила војну димензију иранског нуклеарног програма", навео је Смит и додао да у извештају пише да Иран поседује низ пројекат о изради ракета.

Смит је уверен да Иран ради на изради нуклеарне бомбе, "одређени ирански пројекти могли су само послужити за истраживање у циљу развоја нуклеарног експлозива".

Што се тиче међународне заједнице Смит је рекао да она следи двоструку стратегију. Са једне стране охрабрује Иран на сарадњу, али са друге повећава притисак.

"Чекамо да ли ће Иран прихватити понуду за разговоре од априла. Ако то не уради онда се могу само предузети мере од стране Савета безбедности УН тиме што ће се ирански рачунити замрзнути или увести санкције нафтном сектору", објаснио је Смит.

Ирански председник Махмуд Ахмадинежад рекао је да је Иран спреман да преговара са светским силама, али не и о "неотуђивом праву" те земље на нуклеарни програм.

Ахмадинежад је рекао да ће Иран представити своје предлоге у вези свог нуклеарног програма сталним чланицама Савета безбедности УН, али није навео када би Иран могао да изнесе своје предлоге.

Ирански председник није спреман да разговара о "неотуђивом" праву Ирана на развијање нуклеарног програма у мирнодопске сврхе.

"С наше тачке гледишта, нуклеарно питање је закључено. Нећемо преговарати о нашем неотуђивом праву", рекао је Ахмадинеџад.

Иран залаже за "стварање прилика за коришћење нуклеарне енергије у мирнодопске сврхе и спречавање развијања нуклеарног оружја", рекао је Ирански председник.

"Сет предлога је одговор на ваш захтев за обнављање преговора. Ми смо утврдили оквир и наше предлоге", рекао је ирански председник. Западне земље дале су Техерану рок до краја септембра да прихвати преговоре о иранском нуклеарном програму.

Ирански председник изјавио је да је спреман да са америчким председником Бараком Обамом "дискутује" пред међународним медијима.

САД и поједини њихови савезници оптужују Иран да користи цивилни нуклеарни програм како би развио нуклеарно оружје, што Техеран негира.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер