петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Махмуд Ахмадинеџад: Стране снаге не доприносе стабилности региона
Хроника

Махмуд Ахмадинеџад: Стране снаге не доприносе стабилности региона

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 25. мај 2009.

На тројном самиту Ирана, Пакистана и Авганистана посвећеном безбедносним питањима, ирански председник Махмуд Ахмадинеџад изјавио да присуство страних снага не доприноси стабилности региона.

Председник Ирана Махмуд Ахмадинеџад критиковао је присуство страних снага у региону, на самиту у Техерану ком присуствују и његове колеге из Пакистана и Авганистана, а који је посвећен борби против тероризма и другим безбедносним питањима.

Ахмадинеџад, који често напада Запад, критиковао је интервенцију у региону оних који су, како је рекао, "туђинци нашим народима и култури".

Очигледно мислећи на присуство десетина хиљада америчких и војника НАТО у Авганистану и Ираку, Ахмадинеџад их је оптужио да су они ту само зарад сопствених интереса, јавио је Ројтерс.

"Иако се присуство страних снага у нашем региону оправдава успостављањем безбедности, то није много помогло успостављању трајне безбедности и политичком и економском развоју", истакао је ирански председник.

Ахмадинеџад је навео да су "људи у региону способни да се сами боре са безбедносним питањима".

Ово је први састанак председника Ирана, Авганистана и Пакистана који је одржан у време када се Исламабад и Кабул боре против ширења побуне талибана.

Ирански председник је рекао да су председници три земље потписали декларацију у којој се истиче изузетна важност појачавања сарадње, не наводећи детаље.

Авганистански председник Хамид Карзаи је на самиту изјавио да овакви трилатерални сусрети имају смисла "ако могу да сачувају Пакистан и Авганистан од екстремизма".

"Такви проблеми долазе од нас самих", нагласио је Карзаи.

Председник Пакистана Асиф Али Зардари рекао је да су шефови држава три земље "постигли широки консензус о будућем облику сарадње".

Председници три земље су се, такође, договорили да ће следећи заједнички састанак одржати у Исламабаду, али још нису утврдили датум.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер