четвртак, 24. април 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мађарска мења Закон о централној банци због ЕУ и ММФ
Хроника

Мађарска мења Закон о централној банци због ЕУ и ММФ

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 22. јун 2012.

Будимпешта -- Мађарска је предложила је нове амандмане на Закон о централној банци, оштро критикован због угрожавања независности те институције.

Тако ова земља још једном настоји да обезбеди пакет помоћи од 15 милијарди евра.

Министар економије Дјердј Матолчи је, као одговор на критике Европске уније, Међународног монетарног фонда и Европске централне банке, доставио нове измене парламенту.

Званична Будимпешта је у понедељак повукла претходну серију амандмана, након саопштења ЕУ и ММФ-а да није учинила довољно да би осигурала независност Мађарске централне банке. 

Према новим изменама закона, објављеним на владином званичном сајту, чланови монетарног савета банке имаће више могућности за жалбу у случају да буду отпуштени.

Осим тога, састанцима савета на којима ће се разговарати о одређивању каматне стопе неће присуствовати члан владе, како је било предвиђено претходним амандманима. 

Са друге стране, број чланова савета порашће на девет, са садашњих седам, и парламент ће добити право да именује још два члана као и да уведе функцију још једног, трећег заменика гувернера централне банке. 

Најновије мере ступиће на снагу 2013, након што истекне мандат садашњег гуверенера Андраша Симора.

Дебата о новим амандманима требало би да почне наредног понедељка, а Матолчи је изразио наде да би се овај закон 2. јула могао наћи на гласању.

Закон о централној банци налази се у центру дугорочног спора Мађарске са ЕУ и ММФ-а, наносећи штету преговорима о кључној кредитној линији од 15 милијарди евра. 

Данашњи потез је дочекан углавном позитивним коментарима аналитичара. 

"Постоје велике шансе да ће овај пут бити постигнут успех", рекао је Маријан Трипон, аналитичар из "ЦИБ банке". 

Будимпешта се нада да ће средином јула почети званичне преговоре са ММФ-ом и ЕУ, али би могло доћи и до застоја, будући да ММФ критикује кључне делове економског програма премијера Виктора Орбана.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер