Početna strana > Hronika > Luis de Almeida Sampaio: Srbija i EU moraju biti na istoj strani
Hronika

Luis de Almeida Sampaio: Srbija i EU moraju biti na istoj strani

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 30. avgust 2010.

Beograd - Evropske integracije Srbije nikada neće stati. Upamtite moje reči, da su evropske integracije Srbije od najvećeg političkog značaja. Jedino ukoliko Srbi ne budu želeli da se uključe u EU to se neće dogoditi. Uveren sam da će se Srbija naći u okrilju Unije u razumnom roku.

Nema nikakvih konspirativnih sastanaka na kojima se odlučuje o budućnosti Balkana. Radi se o tome da se ceo Zapadni Balkan integriše u EU i ta perspektiva je veoma ozbiljna i Srbi moraju da znaju da je to krajnji cilj. Niko od vodećih evropskih zvaničnika ne sumnja da integracija Zapadnog Balkana znači bolju budućnost za taj region i da je to sudbina i put kojim se mora ići - kaže u razgovoru za Danas Luis de Almeida Sampaio, ambasador Portugala odgovarajući na pitanje da li će se evropske integracije Srbije zaustaviti ukoliko rezolucija Srbije o Kosovu bude izglasana u Generalnoj Skupštini Ujedinjenih nacija.

Kakva je pozicija Portugala kada je reč o trenutnoj situaciji kroz koju Srbija prolazi?

- Nakon veoma dugih i ozbiljnih konsultacija odlučili smo da priznamo nezavisnost Kosova. Naša pozicija o ovom pitanju je veoma jednostavna, iskrena i lako objašnjiva. Radimo sve što je u našoj moći da imamo zajedničku poziciju u EU o ovom problemu. To je najvažnija stvar. Najvažnija stvar u EU je jedinstvo, što će i Srbija uvideti, jer će biti deo te porodice. Videćete da je stvarno teško postići dogovor i jedinstvo. Razilaziti se je veoma lako.

Iz vaše pozicije to izgleda tako, ali Portugal je u EU ušao sa nepromenjenim granicama, a od Srbije se zahteva da prihvati izmenu granica.

- Razumem šta hoćete da kažete, ali dopustite da vam kažem nešto ozbiljno i prijateljski. Evropske integracije Srbije su u potpunosti u rukama Srbije i Srba. Portugalu je bilo potrebno 12 godina nakon pada diktature da se priključimo Uniji. Za to je potreban težak rad na reformama. Bilo je potrebno mnogo odlučnosti i rada, ali verujte mi vredno je truda, ne samo zbog ekonomskih pogodnosti, već i zbog mnogo drugih stvari. Kada je reč o gubljenju teritorija - to je istorija Portugala, mi smo gubili teritorije proteklih pet vekova.

To inicijalno nisu bile vaše teritorije, jer ste bili kolonijalna sila. Čini se da je to važna razlika.

- Mnogo se može pričati o tome. Administrativne granice i ustavna uređenja se menjaju vremenom, a istorijski govoreći postoje različite perspektive, ali poruka je sledeća - Portugal je nekada bio velika imperija, a sada je evropska država srednje veličine. U tome je stvar. Pomirili smo se sa sobom i svojim susedima. Geografski imamo samo jednog suseda, a gotovo sva istorija Portugala je ispunjena sukobima sa Španijom, a sada smo u najboljim mogućim odnosima.

Čini se da je u ovom trenutku veoma teško ubediti građane Srbije da članstvo u EU državni i nacionalni interes. Najpre se govorilo da su Kosovo i evropske integracije dva odvojena procesa, sada se čini da su se ti procesi ukrstili i da Srbija mora da prihvati novu realnost?

- Mislim da to nije tako, jer većina istraživanja javnog mnenja pokazuje da je većina stanovništva za integraciju u EU i imamo dobre razloge da verujemo u to. Mislim da nema takvog uslovljavanja o kome govorite. Postoje strogi i konkretni kriterijumi za članstvo koje je teško ispuniti. Što ih pre ispunite, to ćete pre postati deo evropske porodice. Za Srbiju je jedan od uslova i saradnja s Tribunalom u Hagu.

Saradnja s Haškim tribunalom je za EU sada potpuno u senci kosovskog problema.

- To nije tačno. To je možda tako za novinare i medije, ali to je i dalje važan problem.

Kakva će biti pozicija Portugala kada je reč o srpskoj rezoluciji o kojoj će se glasati 9. Septembra u Generalnoj skupštini UN?

- Ne mogu ništa da anticipiram, ne mogu vam ništa reći jer je sve još uvek na hipotetičkom nivou i ima mnogo mogućih scenarija. Mogu da vam kažem da se veoma intenzivno radi na pronalaženju najboljeg mogućeg rešenja, u šta su uključeni i srpski zvaničnici.

Koje je najbolje moguće rešenje?

- Najbolje rešenje bi bilo ono koje neće stavljati Srbiju i EU na suprotstavljene strane. Za nas je najvažnije da radimo na jačanju evropskih procesa u svakoj prilici, a najbolje rešenje je ono koje ide u prilog Srbiji i EU. Bilo koje rešenje mora da bude od opšteg interesa, to je najvažnije i nadamo se da ćemo to ostvariti. Na koji će to način biti, u ovom trenutku ne znam da odgovorim.

Da li EU očekuje od Srbije da "smekša" tekst svoje rezolucije?

- Vode se razgovori o tome kako bi tekst mogao da glasi sa ciljem da se pronađe najbolje moguće rešenje.

Do koje mere je problematično to što Srbija nije uskladila tekst rezolucije sa zahtevima ili stavovima EU?

- Visoka predstavnica za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton je jasno rekla šta EU očekuje. Ako se ide u suprotnom smeru od tog, rezultat naravno neće biti idealan. Veoma se trudimo da razumemo drugačiju poziciju od naše, ali nije u interesu Srbije, EU ni Evrope da se udaljujemo.

EU će na zasedanju GS UN imati ambasadora. Veoma je problematično da ako imate ambasadora nemate zajedničku politiku, a činjenica je da je kada je reč o Kosovu zajedničke politike trenutno nema.

- Sve što mogu da vam kažem je da intenzivno radimo na tome.

(Danas)