петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Луис де Алмеида Сампаио: Србија и ЕУ морају бити на истој страни
Хроника

Луис де Алмеида Сампаио: Србија и ЕУ морају бити на истој страни

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 30. август 2010.

Београд - Европске интеграције Србије никада неће стати. Упамтите моје речи, да су европске интеграције Србије од највећег политичког значаја. Једино уколико Срби не буду желели да се укључе у ЕУ то се неће догодити. Уверен сам да ће се Србија наћи у окриљу Уније у разумном року.

Нема никаквих конспиративних састанака на којима се одлучује о будућности Балкана. Ради се о томе да се цео Западни Балкан интегрише у ЕУ и та перспектива је веома озбиљна и Срби морају да знају да је то крајњи циљ. Нико од водећих европских званичника не сумња да интеграција Западног Балкана значи бољу будућност за тај регион и да је то судбина и пут којим се мора ићи - каже у разговору за Данас Луис де Алмеида Сампаио, амбасадор Португала одговарајући на питање да ли ће се европске интеграције Србије зауставити уколико резолуција Србије о Косову буде изгласана у Генералној Скупштини Уједињених нација.

Каква је позиција Португала када је реч о тренутној ситуацији кроз коју Србија пролази?

- Након веома дугих и озбиљних консултација одлучили смо да признамо независност Косова. Наша позиција о овом питању је веома једноставна, искрена и лако објашњива. Радимо све што је у нашој моћи да имамо заједничку позицију у ЕУ о овом проблему. То је најважнија ствар. Најважнија ствар у ЕУ је јединство, што ће и Србија увидети, јер ће бити део те породице. Видећете да је стварно тешко постићи договор и јединство. Разилазити се је веома лако.

Из ваше позиције то изгледа тако, али Португал је у ЕУ ушао са непромењеним границама, а од Србије се захтева да прихвати измену граница.

- Разумем шта хоћете да кажете, али допустите да вам кажем нешто озбиљно и пријатељски. Европске интеграције Србије су у потпуности у рукама Србије и Срба. Португалу је било потребно 12 година након пада диктатуре да се прикључимо Унији. За то је потребан тежак рад на реформама. Било је потребно много одлучности и рада, али верујте ми вредно је труда, не само због економских погодности, већ и због много других ствари. Када је реч о губљењу територија - то је историја Португала, ми смо губили територије протеклих пет векова.

То иницијално нису биле ваше територије, јер сте били колонијална сила. Чини се да је то важна разлика.

- Много се може причати о томе. Административне границе и уставна уређења се мењају временом, а историјски говорећи постоје различите перспективе, али порука је следећа - Португал је некада био велика империја, а сада је европска држава средње величине. У томе је ствар. Помирили смо се са собом и својим суседима. Географски имамо само једног суседа, а готово сва историја Португала је испуњена сукобима са Шпанијом, а сада смо у најбољим могућим односима.

Чини се да је у овом тренутку веома тешко убедити грађане Србије да чланство у ЕУ државни и национални интерес. Најпре се говорило да су Косово и европске интеграције два одвојена процеса, сада се чини да су се ти процеси укрстили и да Србија мора да прихвати нову реалност?

- Мислим да то није тако, јер већина истраживања јавног мнења показује да је већина становништва за интеграцију у ЕУ и имамо добре разлоге да верујемо у то. Мислим да нема таквог условљавања о коме говорите. Постоје строги и конкретни критеријуми за чланство које је тешко испунити. Што их пре испуните, то ћете пре постати део европске породице. За Србију је један од услова и сарадња с Трибуналом у Хагу.

Сарадња с Хашким трибуналом је за ЕУ сада потпуно у сенци косовског проблема.

- То није тачно. То је можда тако за новинаре и медије, али то је и даље важан проблем.

Каква ће бити позиција Португала када је реч о српској резолуцији о којој ће се гласати 9. Септембра у Генералној скупштини УН?

- Не могу ништа да антиципирам, не могу вам ништа рећи јер је све још увек на хипотетичком нивоу и има много могућих сценарија. Могу да вам кажем да се веома интензивно ради на проналажењу најбољег могућег решења, у шта су укључени и српски званичници.

Које је најбоље могуће решење?

- Најбоље решење би било оно које неће стављати Србију и ЕУ на супротстављене стране. За нас је најважније да радимо на јачању европских процеса у свакој прилици, а најбоље решење је оно које иде у прилог Србији и ЕУ. Било које решење мора да буде од општег интереса, то је најважније и надамо се да ћемо то остварити. На који ће то начин бити, у овом тренутку не знам да одговорим.

Да ли ЕУ очекује од Србије да "смекша" текст своје резолуције?

- Воде се разговори о томе како би текст могао да гласи са циљем да се пронађе најбоље могуће решење.

До које мере је проблематично то што Србија није ускладила текст резолуције са захтевима или ставовима ЕУ?

- Висока представница за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон је јасно рекла шта ЕУ очекује. Ако се иде у супротном смеру од тог, резултат наравно неће бити идеалан. Веома се трудимо да разумемо другачију позицију од наше, али није у интересу Србије, ЕУ ни Европе да се удаљујемо.

ЕУ ће на заседању ГС УН имати амбасадора. Веома је проблематично да ако имате амбасадора немате заједничку политику, а чињеница је да је када је реч о Косову заједничке политике тренутно нема.

- Све што могу да вам кажем је да интензивно радимо на томе.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер