субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Лучани: Запослени у фабрици "Милан Благојевић" организовали протест против Татјане Војтеховски, која истражује случајеве погибије њихових колега
Хроника

Лучани: Запослени у фабрици "Милан Благојевић" организовали протест против Татјане Војтеховски, која истражује случајеве погибије њихових колега

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 16. октобар 2018.

Запослени у фабрици "Милан Благојевић" из Лучана данас организовали протест због Татјане Војтеховски и емисије чији је она аутор “Живот прича”.

Једночасовни протест започео је око 14 часова.

Портпаролка синдиката чији радници данас протестују каже за ТВ Прва да више од годину дана слушају приче о фабрици и да им је доста тога. Такође истиче и да данашњи протест испред фабрике није уперен против ауторке емисије "Живот прича" и ТВ Прве већ према лажима које се упорно износе у тој емисији.

На питање на основу чега тврди да је оно што је у емисји изнесено лаж, портпаролка синдиката каже - на основу тога што су радници који данас протестују били живи сведоци онога што се дешавало. Међутим, на констатацију да се није догодио један акцидент већ три, портпаролка синдиката каже да је у последњем случају реч највероватније о квару пресе и да је повређен радник, као и да вероватно до тога не би ни дошло да је поштовао процедуру.

Тврди и да синдикат поседује сва потребна документа у вези претходних случајева, а на питање зашто њихову страну приче нису изнели у емисји у коју су били позвани, она каже да представници фабрике јесу били позвани у емисију али да им је Министарство одбране наложило да о случајевима који се налазе пред истражним и правосудним органима не смеју да говоре у јавности.

Представници фабрике, како каже, јесу говорили за друге медије, али о свему само не о тим случајевима.

На питање да прокоментарише став њеног колеге из фабрике који је позвао на хапшење Татјане Војтеховски, каже да је у питању његов лични став, изнет на Фејсбуку и да се никако не ради о ставу фабрике и синдиката.

Због тог протеста данас је реаговало и Удружење новинара Србије, које је оценило да организовање протеста представља непримерени притисак на уређивачку политику и независност новинара.

УНС је додао да је веома забринут зато што државни секретар Александар Гајовић "није упознат" с чињеницом да је још 2009. на предлог УНС-а у Кривични законик унета одредба по којој се претња новинару третира као претња службеном лицу, попут тужиоца, судије или полицајца.

"Поставља се питање каквој заштити новинари могу да се надају од државе када њени високи функционери нису ни упознати са законодавством које штити положај новинара", упитао је УНС.

У прошлој сезони емисије "Живот прича" емитоване су две епизоде о несрећи у наменској фабрици у Лучанима у којој су у јулу прошле године животе изгубили Милојко Игњатовић и Миломир Миливојевић. У овој сезони емитована је једна, а након ње чланови синдиката те фабрике затражили су хапшење новинарке Војтеховски.

О томе се говорило и јутрос у Јутарњем програму ТВ Прве "Јутро са Јованом и Срђаном", када су гости били управо Татјана Војтеховски и Александар Гајовић, државни секретар у Министарству културе и информисања. Упитан ко треба да реагује у овој ситуацији он је рекао "да може да реагује држава, а може и угрожени новинар", а предложиојеи медијацију.

Татјана Војтеховски је констатовала да је "Министарство одбране издало саопштење да подржава активности синдиката". "Министарство одбране, односно држава, назива јавни позив за хапшење једне новинарке апелом на медије. Кажете да треба да одем у полицију. Кога ја да тужим – министарство одбране, државу? Како да се чује друга страна, да се направи медијација? Да ја седнем са људима који позивају на моје хапшење, мени није проблем, али тако се не решавају ствари", навела је Татјана Војтеховски.

"Ви лично стварате климу да потпуно у реду да постоје подобни и неподобни новинари, да је потпуно океј да се новинарима нешто догоди, човек који је изјавио 'није дужност Министарства да осуди сваки напад на новинаре'", додала је.

Гајовић је, са друге стране, рекао да он "не дели новинаре и не прави разлике између случајева".

"На мене врши притисак држава, а ја треба да одем у полицију и шта да кажем - дошла сам да пријавим Вулина. Шта треба радим? Очекујем да живим у нормалној држави, да нам се не ставља мета на чело. Досад сам пријавила то НУНС-у и постоји њихова реакција", рекла је Татјана Војтеховски.

На питање да ли би нешто променило када би новинари имали статус службеног лица, државни секретар је рекао да ту "долазимо до кључног питања - ми морамо прво да видимо ко је новинар".

"Је л имате дефиницију било где новинара, ни у закону, ни у стратегији медијској која се припрема. Једноставно, удружења и ја избегавамо да дефинишемо ко је новинар. Тешко је доћи до те дефиниције", навео је Гајовић.

(Б92, Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер