недеља, 05. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Љубисав Орбовић: Нови Закон о раду је против народа, запослених, незапослених али и против нерођене деце
Хроника

Љубисав Орбовић: Нови Закон о раду је против народа, запослених, незапослених али и против нерођене деце

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 09. јул 2014.

Београд -- Уколико не дође до договора о изменама Закона о раду, синдикати најављују протесте, а уколико буде усвојен, тврде да ће радити на рушењу тог закона.

Синдикати инсистирају на јавној расправи о предложеним изменама Закона о раду, најављују могућност протеста на улицама, покретања судских спорова пред домаћим и међународним судовима, али и кампање за превремене изборе уколико се не постигне компромис.

Много тога зависиће од вечерашњег састанка са председником Владе Србије Александром Вучићем, рекао је новинарима лидер УГС Независност Бранислав Чанак у паузи округлог стола посвећеног изменама Закона о раду који су синдикати организовали.

"Вечерас је ово кључно. Да видимо да ли су нас коначно схватили, јер овако смо сви пред зидом - и влада је пред зидом. Она може једино на силу да донесе овај закон али он ће бити недемократски", рекао је Чанак. 

Он је указао да овај закон има много несагласја са Уставом Србије, несагласан је и са неким директивама ЕУ, па ће синдикати, уколико буде усвојен у овом облику, покренути поступке пред надлежним домаћим судовима, али и пред судом у Стразбуру. 

Чанак је подсетио да су синдикати, у ранијем договору са премијером, преговарали о пет института, који се односе на рад на одређено време, исплату отпремнина у случају технолошког вишка, отказе, а који су кључни за радне односе, али су их, како каже, "очигледно замајавали". 

Он је указао да је Србија укљештена између неколико међународних обавеза па је та ситуација изнедрила ловце у мутном који хоће да искористе прилику, и управо је незахвална међународна позиција наше земље узрок свега овога. 

Председник Савеза самосталних синдиката Србије Љубисав Орбовић подвукао је да предложене измене Закона о раду уништавају сва права зпослених. 

"Овај закон није само против запослених, он је против народа - против оних који раде, против незапослених али и против оних који ће се тек родити", рекао је Орбовић на округлом столу "Нови закон о раду - реформа или антиреформа". 

Он је истакао да тај закон не прави разлику између доброг и лошег радника, већ омогућава послодавцу профит и још већу алавост и запитао се хоће ли овај законски предлог створити и једно ново радно место. 

"Инсиситрамо на јавној расправи. Два месеца они сваке недеље говоре - до краја недеље ће закон у парламент, уместо да је то време искоришћено за јавну расправу", рекао је Орбовић.

Шеф посланичке групе Српске напредне странке (СНС) Зоран Бабић казао је да Закон о раду треба да буде компромисно решење послодаваца, синдиката и представника Владе, додајући да нико нема ексклузивно право на тај закон. 

"Да смо хтели силеџијски да га донесемо, ставили би га у процедуру и изгласали би га до сада", казао је Бабић и додао да Влада жели да преговара. 

Државни секретар Министарства рада Зоран Лазић навео је да су неке од новина закона о раду - рад на одређено време биће ограничен на најдуже две године, уведена је приправност и рад по позиву, недељни одмор са 24 продужен на 36 часова, одмор између два радна дана повећан са 10 на 11 часова, а годишњи одмор може да се користи већ након месец дана. 

Он је додао да је из закона избрисана одредба да полодавац може да исплати накнаду за неискоришћени годишњи одмор, а заштићене су и особе са инвалидитетом, јер је послодавац уколико жели да им да отказ, обавезан да им нађе друго радно место, а уколико га нема мора да им исплати отпремнину. 

Лазић је казао и да су отказни разлози боље дефинисани, као и да за неисплаћене зараде запослени са извршном исправом може да се обрати извршном суду, додајући да је до сада запослени морао да прође парнични поступак, али да је сада то укинуто.

Бабић је истакао да је Радна група, која је радила на изменама Закона о раду, до сада усагласила око 75 одсто одредаба, и затражио од синдиката да уваже то што се слажу у више од половине одредаба закона. Чанак је на то одговорио да се ниједан закон не може мерити у процентима. "Ви можете да ми испуните 99 одсто захтева у закону, а да последњи члан гласи 'после тога ће корисник бити стрељан'. Потпуно бесмислено", казао је Чанак.

(Танјуг-Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер