петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > „Лидери“ Европске уније: Невиђени изазови са југа и истока, потребна тешња сарадња са НАТО
Хроника

„Лидери“ Европске уније: Невиђени изазови са југа и истока, потребна тешња сарадња са НАТО

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 29. јун 2016.

 Брисел -- Вође Европске уније су на заседању у Бриселу размотрили Глобалну ЕУ стратегију за спољну и безбедносну политику и закључили да је потребна много тешња сарадња ЕУ и НАТО.

Они су се заложили за јачање веза с НАТО пошто су о сарадњи две организације разменили мишљења с генералним секретаром Атлантског савеза Јенсом Столтенбергом.

Шефови држава или влада ЕУ су у закључцима после првог дана заседања подржали даље снажење веза између Уније и НАТО, "у светлу заједничких циљева и вредности, имајући у виду невиђене изазове с југа и истока". 

У закључцима лидера ЕУ се наводи да "то ново стремљење мора попримити облик узајамне практичне сарадње на одабраним подручјима". 

"Овај нови подстрек сарадњи ЕУ-НАТО ће уследити у духу пуне отворености и пуног поштовања самосталности одлучивања и поступака обе организације, биће заснован на начелу учешћа свих страна и без предуслова и утицаја на посебне одлике безбедносне и одбрамбене политике било које чланице ЕУ", ставили су до знања лидери ЕУ. 

Председник Европског савета Доналд Туск и генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг ће, како је наведено, о томе издати саопштење на самиту Атлантског савеза у Варшави у јулу. 

Лидери ЕУ су такође поновили решеност да подрже либијску Владу националног договора (ГНА) и "позвали све групе у Либији да раде с том владом као једином легитимном у земљи с циљем да се поврати стабилност, сузбије тероризам и ухвати у коштац с миграцијом преко средњег Средоземља". 

Такође су поздравили резолуцију Савета безбедности УН којом је поморским снагама ЕУ омогућено да уведу блокаду шверца оружја преко Либије и обуче либијску граничну стражу. 

Холандски премијер Марк Руте је вође Уније, стоји у закључцима, упознао с исходом референдума на којем су се холандски грађани изјаснили против потписивања споразума о придруживању и слободној трговини с Украјином. 

Руте је лидерима ЕУ предочио и "забринутост која је испољена у расправи пред реферéндум", а вођи Уније су "позвали Савет министара да се што пре позабави разлозима те забринутости".

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер