среда, 18. септембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Лондон: У току самит о Западном Балкану; Дачић: Ако нема напретка у дијалогу с Приштином, нема ни у преговорима са ЕУ; потписан споразум о седишту Транспортне заједнице у Београду
Хроника

Лондон: У току самит о Западном Балкану; Дачић: Ако нема напретка у дијалогу с Приштином, нема ни у преговорима са ЕУ; потписан споразум о седишту Транспортне заједнице у Београду

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 09. јул 2018.

Пети пут заредом шест лидера Западног Балкана састају се са званичницима Европске уније како би сагледали шта је урађено до сада и који су још главни задаци и изазови нашег региона, нарочито у светлу евроинтеграција.

Теме досадашњих сусрета, од Берлина, преко Беча, Париза и прошле године Трста диктирали су актуелни догађаји - избегличка криза, јачање саме еврозоне и економија. Ове године три су теме - безбедност, решавање отворених питања попут несталих особа и трећа је економија.

Први пут биће ангажован и цивилни сектор, невладине организације које ће имат дебату са западнобалканским званичницима о најважнијанијим питањима. Први дан је у знаку министара спољних послова, где је домаћин шеф британске дипломатије Борис Џонсон. Другог дана, у уторак, британска премијерка Тереза Меј биће домаћин лидерима влада западнобалканске шесторке.

Потписан споразум - седиште Транспортне заједнице у Београду

У Лондону су Србија и Европска комисија потписале споразум којим се потврђује да ће седиште Транспортне заједнице Западног Балкана бити у Београду.

Договор је потписан у оквиру Самита о Западном Балкану који се данас и сутра одржава у главном граду Велике Британије, а потписивању је присуствовао министар спољних послова Србије Ивица Дачић.

Европска комесарка за транспорт Виолета Булц написала је на Твитеру да је ово још "један важан међаш који нас доводи ближе потпуно функционалној транспортној заједници између ЕУ и Западног Балкана" и додала да је то "огромно достигнуће за цео регион".

На потписаном договору честитали су и европски комесар за проширење Јоханес Хан и званичница Европске комисије Хеновева Руис Калавера.

Хан је на Твитеру написао је "добра вест за повезаност и сарадњу на Западном Балкану, западнобалканских шест се договорило о седишту Транспортне заједнице у Београду".

Руис Калавера је у Твитер поруци честитала на управо потписаном договору и додала да ће ЕУ финансирати 80 одсто Секретаријата Заједнице у Београду да би се "убрзала агенда повезаности ЕУ-Западни Балкан".

Дачић: Ако нема напретка у дијалогу с Приштином, нема напретка ни у преговорима са ЕУ

Захтеви за решавање политичких односа између Београда и Приштине, али и Скопља и Атине, сведоче о томе да за чланство у ЕУ нису кључне само реформе, рекао је у Лондону први потпредседник Владе и министар спољних послова Ивица Дачић.

Ивица Дачић је, на састанку министара спољних послова у оквиру Самита о Западном Балкану, који се одржава у Лондону, подвукао да за Европску унију реформе нису једина ствар на коју гледа.

"На пример, ми можемо бити најдемократскија земља на свету, али ако нисте напредовали у дијалогу са Приштином, нема напретка ни у преговорима са ЕУ. Имате случај Скопља и Атине, Македонија је могла у смислу реформи да ради шта хоће, али да нису решили питање имена, никада не би напредовали даље", рекао је Дачић.

Дачић је, стога, предложио да се унутар постојећих чланова Уније изврши анализа и провери колико су те државе стварно у складу са ЕУ стандардима.

Шеф српске дипломатије је указао да реформама управља ЕУ, кроз отварање и затварање поглавља, који, каже, такође имају своје услове за отварање и затварање, и подсетио да Србија на тај начин тренутно преговара.

Имајући у виду шта се све говорило у протеклих двадесетак година, примећује Дачић, каже да је Србија одавно требала да буде део ЕУ.

"Свака власт је, још од Горана Свилановића до мене, обећавала да ће то бити ево баш сада за ову прилику", каже Дачић.

Сматра да су сви постали помало уморни и од реформи и од проширења, како земље у региону, тако и земље у ЕУ.

"Мислим да је после изласка Велике Британије из ЕУ, једина нада и спас за ЕУ да Западни Балкан уђе", закључио је Дачић.

Дачић о слободи штампе: Медији, пишите шта хоћете

Министар спољних послова Србије Ивица Дачић имао је запажен наступ на Самиту о Западном Балкану који се одржава у Лондону. Дао је своје виђење медијских слобода у Србији, али и односа ЕУ и Западног Балкана, пише Мондо.

Ивица Дачић често изазове медијску пажњу својим изјавама или наступима. Често је прозиван због недипломатског понашања или да је изашао из оквира уобичајеног дипломатског понашања, има и оних који га критикују што воли да запева, не оклевајући да то чини ни пред високим званицама или високо котираним гостима, многима смета што не говори енглески језик...

Али, сваки његов наступ који изађе из конвенционалног јесте захвалан за медије. Није изневерио ни у Лондону, где је позван да говори на Самиту о Западном Балкану.

Најпре је приметио да је апсурдно да се о Западном Балкану и његовој перспективи уласка у Европску унију говори баш у земљи која је одлучила да из Европске уније иступи.

"Свуда око нас су неке разне представе. И ово је представа да у земљи која излази из ЕУ говоримо о европским интеграцијама Западног Балкана. Али, све представе би требало да се заврше нечим што је добро", рекао је Дачић.

Наставио је о медијима и о слободи извештавања.

"Што се мене тиче, моја порука је следећа: медији, пишите шта хоћете".

На примедбу домаћина, односно модератора сесије да на простору Балкана медији баш и нису слободни и да нема слободе извештавања, односно да је све мање и мање, Дачић је узвратио:

"Чекајте, је л' сте ви мене чули шта сам рекао? Рекао сам - пишите шта хоћете. Иначе бих вам рекао - пазите шта пишете".

"Значи, према вашем мишљењу, нема разлога за забринутост о слободи медија у Србији?", наставио је модератор.

Дачић се на то окренуо ка публици и прокоментарисао: "Ево, нека неко каже кад је имао неки проблем са мном".

Пацоли: Нема повлачења признања, нема никаквих нота

Првог дана самита у Лондону, уочи самог почетка, односе Србије и Косова коментарисао је министар спољних послова у косовској Влади Беџет Пацоли.

Он каже да је веома радостан што је Косово на петом скупу у оквиру берлинског процеса равноправан учесник са осталим земљама, а да су на столу интересантне теме за дискусију. О повлачењу признања независности Косова, каже, нема никаквих потврда.

"Нема повлачења, немамо никаквих проблема са земљама које су признале независност Косова. Нисмо примили никакве ноте о повлачењу признања. Сви наши пријатељи су са нама, сви до једног", рекао је Пацоли.

Стефановић: Решени у борби против сајбер криминала

Министар унутрашњих послова Небојша Стефановић поручио је, на састанку министара унутрашњих послова и безбедности на Самиту о Западном Балкану у Лондону, да о решености Србије да се бори против сајбер криминала најбоље говоре резултати полиције, саопштило је Министарство унутрашњих послова.

Стефановић је подсетио да крађе личних података грађана, фалсификовање и злоупотребе платних картица, терористичка пропаганда, сексуална експлоатација деце на интернету и сви остали облици сајбер криминала нису заобишли ни једну земљу, те тако ни Србију.

"На овај транснационални изазов морамо дати заједнички одговор, који почива на континуираној и чврстој сарадњи наших полиција, али у тој борби и свака од наших земаља мора дати свој максимум", рекао је Стефановић.

Он је истакао да је Одељење за борбу против високотехнолошког криминала МУП-а Србије у претходне четири и по године поднело укупно 483 кривичне пријаве за различите врсте кривичних дела из ове области, а да је ове године до јула месеца поднето укупно 52 кривичне пријаве против 61 особе, и да је знашањно проширен капацитет тог Одељења.

Стефановић је рекао да је Србија направила нацрт Националне стратегије и Акционог плана за борбу против високотехнолошког криминала, који ће бити усвојени у септембру на сесији којом је председавао британски министар за националну безбедност Бен Валас.

Министар је навео и да се Србија не задовољава урађеним и да сматра да увек постоји простора за напредак, како у региону тако и у самој Европској унији.

Он је најавио да Министарство унутрашњих послова Србије 20. и 21. септембра у Београду организује и међународну конференцију о високотехнолошком криминалу и информационој безбедности под називом "Повежи се сигурно!".

Он је рекао да ће Србија бити домаћин министарско-експертске конференције, која се први пут организује у региону, и на којој ће министри унутрашњих послова и бројни струцњаци из ове области имати прилику да размене искуства и унапреде директну сарадњу, у региону, али и шире.

"Србија и на овај начин жели да да свој допринос у заједничкој борби против једног од највећих безбедносних изазова савременог доба", поручио је Стефановић.

Хан: О либерализацији визног режима за Косово пре летње паузе

Европски комесар за проширење и суседску политику Јоханес Хан изјавио је у Лондону да ће ЕУ пре летње паузе у раду донети одлуку о либерализацији визног режима за држављане који имају косовски пасош.

"Сигуран сам да ћемо одржати обећање и да ћемо пре летње паузе донети одлуку", рекао је Јоханес Хан одговарајући на питање новинара у Лондону када та одлука може да се очекује.

Упитан о значају Берлинског процеса, Хан је оценио да је то важна иницијатива за сарадњу унутар региона и да се испоставило да је веома ефикасан.

"Сада смо почели да спроводимо пројекте, али још много рада је преостало. Добро је што је то могућност да се земље спремају за европску перспективу", рекао је Хан.

Такође је навео да је у дошло и до напретка код држава Западног Балкана, напомињући да понекад политичка воља опредељује спремност за деловање, али да сматра да сада има одређеног напретка.

"Након путовања по региону са председником Европске комисије Жан Клод Јункером и Самита у Софији, дошло је до иницијативе премијера да им се месечно шаљу извештаји о напретку и шта треба да раде даље. То сам урадио већ четири пута и добио сам не само одговоре већ и акције. Мислим да је то добро", напоменуо је Хан.

Према његовим речима, доста тога је у неколико претходних месеци урађено у региону.

Хан: Западни Балкан остварио напредак, много је урађено

Европски комесар за преговоре о проширењу Јоханес Хан изјавио је да су земље западног Балкана протеклих неколико месеци оствариле много на путу интеграције у Европску унију. Одговарајући на питање о основним проблемима на западном Балкану што се тиче европских интеграција, Хан је навео да су то понекад политичка воља, одлучност и спремност да се делује.

"Али, остварен је напредак. У региону постоји већа свест о томе шта је неопходно учинити. За протеклих неколико месеци је много тога урађено. Велики сам оптимиста", рекао је Хан у Лондону, где се одржава самит ЕУ о западном Балкану.

Хан је оценио да је Берлински процес покренут ради јачања сарадње на западном Балкану и да се показало да је веома ефикасан.

"Али, још много тога треба урадити. То је добра прилика да се земље региона припреме за европску перспективу", изјавио је Хан.

Одговарајући на питање о визној либерализацији за грађане Косова, Хан је изразио уверење да ће ЕУ одлуку о томе донети пре летње паузе.

Џонсон најавио помоћ Британије

Министар спољних послова Велике Британије Борис Џонсон најавио је данас да ће Велика Британија уложити 10 милиона фунти за изградњу дигиталних вештина код младих на западном Балкану ради повећања могућности за запошљавање, саопштио је Британски савет.

Првог дана Самита за западни Балкан објављено је да ће Британски савет пружити подршку наставницима и деци у више од 4.500 школа западног Балкана кроз програм „Школе за 21. век“.

Циљ је да се подстакне дигитална писменост, критичко размишљање и решавање проблема.

Обезбеђивањем приступа дигиталном образовању ова средства ће помоћи у подстицању нове генерације иноватора и предузетника.

Лондон домаћин упркос Берегзиту

Чини се парадоксално да је Лондон домаћин Самита посвећеног јачању Европске уније и са земљама Западног Блакана у њој, и то само девет месеци пре него што ће званично напустити исту ту унију.

Међутим, одлука да Лондон буде један од домаћина донета је пре Брегзита, а и сами британски званичници кажу да на овај начин желе да пошаљу политичку поруку да, иако Лондон напушта Европску унију, не напушта Европу и жели безбедан, стабилан, економски развијен регион Западног Балкана.

При том, навели су да је спољнополитички интерес Велике Британије да подржава напоре Србије и других дрзава региона да постану чланице ЕУ.

Ово је пета година за редом да се Самит одржава и очекују се конкретна решења да би скуп имао смисла.

Шеф српске дипломатије Ивица Дачић рекао је уочи Самита за РТС да је, осим конкретних пројеката, суштина састанака у оквиру Берлинског процеса и показивање да је тема проширења ЕУ и даље актуелна.

(Агенције - РТС - Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер