четвртак, 19. септембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Либијски побуњеници се заложили за парламентарну демократију
Хроника

Либијски побуњеници се заложили за парламентарну демократију

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 03. април 2011.

Либијски побуњеници желе да уведу парламентарну демократију после дугогодишње владавине лидера Моамера Гадафија, изјавио је један од лидера побуњеника Абдел Хафид Гога искључивши могућност утицаја исламских екстремиста.

„Либијци су заједно и ја сам један од њих и желим цивилну демократију, не диктатуру, не племенско друштво и ништа на бази насиља или тероризма”, рекао Гога је у интервјуу за Асошијетед прес. „Нема говора о успостављању исламске земље у Либији, а на питање да ли ћемо прихватити екстремистичку владу, наш одговор је - никада”, додао је Гога.

Према његовим речима, Либијци желе демократску земљу с мултипартијским системом, мирним трансфером власти и са уставом. Многе западне земље су постављале питања побуњеницима о циљевима после пада Гадафијевог режима. Гога је додао да побуњеници имају неколико разлога да свргну Гадафија с власти, међу којима су све већа изолација земље и навео да желе међународну војну подршку, даљи притисак на редове лојалне Гадафију као и побољшану организацију наоружаних побуњеника.

Либијски високи дипломата Али Трики поднео је оставку на функцију саветника либијског лидера Моамера Гадафија, саопштили су данас у Каиру представници Арапске лиге. Трики, бивши министар иностраних послова и афричких питања, који је такође представљао Либију у УН и у Француској, састао се данас у Каиру с генералним секретаром Арапске лиге Амром Мусом, али је после одбио да даје изјаву новинарима.

Трики је поднео оставку на званичне функције, али није навео да ли се придружује побуњеничком покрету против Гадафија, изјавио је извор близак Арапској лиги. Трики је био амбасадор Либије у УН до 2009. године, пре него што је био председавајући Генералне скупштине УН до краја 2010. године. Трики је други функционер либијског режима који је током недеље поднео оставку. Оставку је поднео и шеф либијске дипломатије Муса Куса.

Британски званичници састаће се сутра са шкотским тужиоцима како би организовали полицијско испитивање бившег шефа либијске дипломатије Мусе Кусе, саопштио је данас британски министар спољних послова Вилијам Хејг. Шкотске власти затражиле су да испитају овог до скоро најближег сарадника либијског лидера Моамера Гадафија у вези са бомбашким нападом на авион изнад места Локерби у Шкотској 1988. године, у којем је страдало 270 особа.

Хејг је потврдио да Куса није тражио имунитет, истичући да не постоји договор о томе ни за једног припадника Гадафијевог режима и да ће се на све који се налазе на територији Велике Британије примењивати закон те земље, пренео је Ројтерс. Сматра се да је Куса имао кључну улогу у ослобађању једине особе осуђене за напад изнад Локербија, Либијца Абдела Басета ал Меграхија, коме је 2009. године дозвољено је да се врати у земљу јер је процењено да умире од неизлечивог рака простате. Међутим, Меграхи је још жив.

(Бета-АП)
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер