субота, 11. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Либија: Гадафи далеко од пораза
Хроника

Либија: Гадафи далеко од пораза

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 09. април 2011.

Триполи, Београд - Провладине снаге напредовале су јуче ка предграђима Мисурате, трећег највећег града у Либији који је у рукама побуњеника. Присталице либијског вође Муамера ел Гадафија већ седмицама покушавају да поново стекну контролу над Мисуратом, а његови противници упозоравају да ће град бити „сравњен са земљом“ уколико међународна коалиција не покрене интензивније ваздушне ударе на упоришта Гадафијевих трупа.

НАТО је потврдио наводе побуњеника да је у четвртак бомбардовао противнике режима у Триполију који су користили тенкове у окршају са провладиним трупама на истоку државе, известила је Бета. Контраадмирал Расел Хардинг, заменик команданта НАТО операција у Либији, изјавио је да Алијанса није имала информација да побуњеници користе тенкове. Најмање пет побуњеничких бораца погинуло је када је њихов конвој напала НАТО авијација. Хардинг је, међутим, рекао да се Алијанса неће извињавати за погибију тих људи.

Према Хардинговим речима, ситуација између Бреге и Аџдабије је нејасна, с обзиром на то да снаге опозиције најпре напредују, а затим се повлаче, због чега је пилотима НАТО тешко да их разликују од либијских трупа.

Амерички генерал Картер Хем изјавио да ће САД размотрити слање својих војника у Либију у евентуалне копнене јединице међународних снага као помоћ побуњеницима. Он је нагласио и да је међународна операција у Либији запала у ћорсокак, што је, према његовим речима, било јасно да ће се десити још кад су САД контролу над мисијом предале НАТО, јавио је ФоНет.

Александар Радић, војни аналитичар, оцењује за Данас да тврдње о неуспесима побуњеника и напредовању провладиних снага не представљају изненађење, будући да Гадафијеви противници од почетка побуне делују као „хаотична група“.

- Побуњеници нису успели да се добро организују, јер не постоји критична маса официра у њиховим редовима који су окренули леђа званичној армији. Мада наоружани побуњеници делују фотогенично, Гадафијеве снаге показују драматично боље способности координираног борбеног деловања и мислим да је либијски вођа далеко од пада - сматра наш саговорник.

Радић тврди да постоје мале шансе да ће Сједињене Државе послати копнене трупе, јер су свесне превисоке цене такве акције.

- САД показују стидљивост и нису с пуном душом ангажоване када је реч о Либији, јер имају искуство у ратовима у Ираку и Авганистану. Вашингтон је свестан да би такве операције захтевале слање великог броја људи, много више него у случају БиХ, где је НАТО у почетку прогнозирао да ће за успостављање мира бити неопходно ангажовање преко 50.000 људи - наглашава Александар Радић.

Александра Јоксимовић, чланица Форума за међународне односе, сматра да су Сједињене Државе веома заинтересоване за ситуацију у Либији и имају „проактивну улогу“ јер би криза у тој афричкој земљи могла да поприми глобалне размере, али да, истовремено показују опрезност.

- САД се не експонирају и препуштају примат у мисији у Либији светским организацијама, што је позитивно имајући у виду чињеницу да је међународна заједница солидарна када је реч о помоћи побуњеницима. Ипак, сви светски играчи су веома опрезни због неизвесног расплета ситуације - оцењује саговорница Данаса. Према мишљењу Александре Јоксимовић, администрација председника Барака Обаме нашла би се на удару критика дела јавности и да се није укључила у операције у Либији.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер