петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић: Немачки политичари су дали реч за отварање првих преговарачких поглавља Србије са ЕУ, и они ће то да испуне; После позива канцеларке Меркел, очекујем нове немачке инвестиције у Србији
Хроника

Александар Вучић: Немачки политичари су дали реч за отварање првих преговарачких поглавља Србије са ЕУ, и они ће то да испуне; После позива канцеларке Меркел, очекујем нове немачке инвестиције у Србији

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 28. август 2015.

 Премијер Александар Вучић изјавио је да верује у искреност и реч немачких политичара о отварању првих преговарачких поглавља са ЕУ.

Он је рекао и да очекује скори почетак тих преговора.

"Они су дали реч и то ће да испуне", казао је председник Владе гостујући на Радио-телевизији Србије.

Коментаришући резултате бечког Самита земаља Западног Балкана, Вучић је навео да је за Србију важно то што је канцеларка Ангела Меркел позвала немачке фирме да улажу у регион, а истакао је и да су се на конференцији чуле "важне ствари за решавање мигрантске кризе".

"После тог позива канцеларке Меркел, очекујем нове немачке инвестиције у Србији. За нас је важно да радимо на економским реформама, а ако наставимо као до сада, верујем да ћемо инфраструктурне пројекте о којима смо данас причали, успети да завршимо на најбољи начин за нашу државу и грађане", казао је премијер.

Вучић је рекао да је Влада посебно заинтересована за изградњу ауто-пута од Ниша до Мердара и даље преко Приштине до Драча, јер би тај пројекат могао економски да покрене "неразвијене делове Нишавског округа и Топлице".

"То ће бити важан пројекат који предвиђа изградњу 77 километара ауто-пута од Ниша до Мердара. Очекујем да ћемо ми пре Албаније, већ крајем октобра или почетком новембра 2016. године, кренути у реализацију тог пројекта, а у исто време ћемо приводити крају и радове на Коридору 10", рекао је Вучић.

Како је навео, на Србију се данас гледа као на "одговорну, европску земљу која држи до своје речи".

"Канцеларка Меркел која - да се не лажемо - има одлучујућу улогу у Европи, рекла је да није изненађена што смо урадили свој посао, јер је то и очекивала. То је признање грађанима Србије, а ми морамо наставити са економским реформама, тако да у 2016. години раст буде већи од два одсто, а у 2017. и преко три", рекао је премијер.

Говорећи о избегличкој кризи, Вучић је казао да ће она "дуго" трајати, али и да ће "одлучност" Ангеле Меркел да се тај проблем реши, бити знак и другим институцијама да брже делују.

"Ми у Србији радимо на томе да заштитимо те људе, али да при томе не нарушимо наше националне и државне интересе. Сад чекамо план ЕУ о решавању кризе, кога ће се Србија придржавати. Кад се усвоји тај план, биће боље него што је данас када се не зна ни шта је циљ ни каква је тактика", рекао је премијер.

(Бета)

Вучић: Два важна дана за Србију

Србија је потврдила своју улогу одговорне земље и озбиљног руководства, каже премијер Александар Вучић за РТС и истиче да је Србији указана велика част тиме што се он обратио новинарима у име земаља Западног Балкана на конференцији у Бечу.

Премијер Србије Александар Вучић каже да су јучерашњи и данашњи дан важни за Србију и истиче да је потребно да се покаже континуитет у раду, али и много тога новог да се направи.

"Али неколико важних ствари данас смо чули, пре свега око решавања мигрантске кризе. Ангела Меркел је позвала своје привреднике да улажу у земље Западног Балкана, а Србија је највећа и мислим да и неке друге услове пружамо најбоље, тако да можемо да очекујемо нови прилив немачких инвестиција", рекао је премијер у интервјуу за РТС.

Сматра да је Србија потврдила своју улогу одговорне земље и озбиљног руководства.

"Част која нам је указана, да се заједно са Могеринијевом и са двоје канцелара – Фајманом и Меркеловом, обратим у име земаља Западног Балкана, јесте нешто што се не догађа често, али говори о поштовању које Србија данас има у свету", рекао је премијер.

Истиче да је за Србију важно да ради на економским реформама. Иако су, каже, многи били скептични прошле године када је у питању привредни раст у Србији и прогнозирали чак негативан раст, данас су у Бечу о Србији говорили о суперлативима.

"Данас су и ЕБРД, и Европска инвестициона банка, и Светска банка, и сви који су били овде говорили само у суперлативима о нашој земљи и ја верујем да ћемо и ове инфраструктурне пројекте и све друге ствари о којима смо се договарали, умети на најбољи могући начин и у најбољем могућем интересу нашег народа да завршимо", каже премијер.

За Србију је, каже, важно да крене у изградњу ауто-пута Ниш–Мерошина–Прокупље–Куршумлија–Мердаре, и даље од Подујева ка Приштини.

"У оном делу који ми морамо да градимо је 77 километара, у овом другом 23 километра, дакле, укупно 100 километара. Мислим да је то веома важно јер пролази кроз тај западни део Нишавског округа, који је веома сиромашан и неразвијен, и кроз целу Топлицу која је богата добрим људима, а сиромашна. Ауто-пут ће много значити за развој читавог Топличког округа", указује Вучић.

Албанија, с друге стране, до Драча гради 73 километра. Сматра да ће Србија бити прва који ће почети да гради – већ крајем октобра, а најкасније новембра 2016. године.

"Имаћемо комплетну документацију и студију изводљивости. Брзо идемо да радимо и градимо ауто-путеве, као што ћемо већ у то време приводити крају и Коридор 10, источни крак од Просека према Пироту и Димитровграду и јужни крак од Лесковца, преко Прешева до границе са Македонијом, као што ћемо завршити и ауто-пут Београд–Чачак, односно Сурчин–Обреновац–Уб–Лајковац–Љиг–Прељина", најавио је премијер.

Србија – земља која се понаша европски

Премијер Вучић каже да се на Србију у ЕУ гледа као на земљу која се понаша европски и одговорно и која држи до своје речи, и на коју може да се рачуна.

"И док сам разговарао са канцеларком Меркел у два или три наврата данас у незваничном делу, она је рекла да уопште није изненађена што смо ми урадили свој посао, да је то очекивала и да се то од Србије у будућности и очекује и да је нормално да се Србија понаша на начин како се очекује и од земаља ЕУ и то јесте признање грађанима Србије", каже Вучић.

Нарочито добро су, каже, о Србији говорили представници ЕБРД-а, Европске инвестиционе банке и Светске банке. Вучић истиче да се у Бечу видело да је економија преовлађујуће питање, а од политичких питања – мигранти.

"Они не могу овде у домаћој, ни немачкој ни аустријској јавности, да се ослободе питања миграната, а за све нас је најважније питање економског развоја и зато су важне прогнозе да ћемо 2016. године имати плус 1,5 привредни раст, ја кажем преко два, а у 2017. преко три. Тада обезбеђујемо раст који нам је довољан да спуштамо јавни дуг и за раст животног стандарда. Много бржи раст да не морамо да стижемо ЕУ 2100, већ и да маштамо да то буде и до нивоа много богатијих земаља и 2050. године", каже премијер.

На питање како тумачи изјаву немачке канцеларке Ангеле Меркел о отварању поглавља, Вучић каже да верује у немачку реч, искреност тамошњих политичара, а пре свега у реч Меркелове. "Они су реч дали и они ће је и испунити, биће отворена поглавља", каже Вучић.

Српски премијер је задовољан подршком Берлина, јер то има посебну тежину.

Европу чека дуга мигрантска криза

Говорећи о мигрантској кризи, Вучић каже да и Меркелова и висока представница ЕУ Федерика Могерини кажу да ће то бити дуга криза.

"Ми делујемо у складу са својим могућностима да заштитимо те људе, а да не нарушимо свој интерес. Према њима поступамо пристојно и људски, а важно је да они изађу са својим планом – ми ћемо га се придржавати, али они морају да га закључе", напомиње премијер.

Каже да је одлучност Меркелове када су у питању мигранти јасан сигнал и другим европским институцијама.

"Имате ви 28 земаља, али зна се ко доноси одлуке, ко је кључни доносилац и очекујем убрзо решења. Неће бити лако управљати кризом, али биће боље него што је данас, када не знате ни циљ, ни тактику, а камоли стратегију", рекао је Вучић.

До следећег сусрета у Паризу, Србија ће испуњавати договорено и радити на инфраструктурним пројектима, рекао је премијер.

"Руководим се изјавом њујоршког градоначелника Блумберга: 'У бога верујемо, али за све остало дајте податке.' Ја сам прецизно говорио, имамо неколико инфраструктурних пројеката да решавамо: са Кинезима пругу Београд–Будимпешта, пут Ниш–Приштина, регионална пруга Београд–Сарајево. То су огромни пројекти за које је потребно много новца", каже Вучић.

За пут од Београда до Приштине биће, тако, потребно 835 милиона евра, али тај пут треба, каже премијер, целу Топлицу да подигне.

"То су велике ствари, стратешке ствари. На крају мандата ове или неке будуће владе, моћи ћемо да се похвалимо да је Србија једна од земаља са најбољом мрежом ауто-путева у целој југоисточној Европи", закључио је Вучић.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер