недеља, 15. септембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ЛДП неће улазити у Владу уколико Г17 из ње изађе
Хроника

ЛДП неће улазити у Владу уколико Г17 из ње изађе

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 08. јул 2009.

Либерално демократска партија неће улазити у Владу Србије уколико Г17 плус реши да из ње изађе и сматра да су ванредни избори боље решење од реконструкције владе, изјавио је лидер ЛДП-а Чедомир Јовановић.

"Ово је влада без снаге за суштинске реформе, без визије, влада која се бави сама собом... У једној таквој влади ЛДП не може да учествује, али не зато што смо ми опозиција па за трансфер у власт тражимо не знам шта, него зато што не видим како бисмо ми у тој влади могли било шта да радимо, осим да увећавамо унутрашњи хаос", рекао је Јовановић у интервјуу агенцији Бета.

Лидер ЛДП-а је оценио да одговор на "неспособност власти" није некаква реконструкција владе, већ су то ванредни парламентарни избори у које би се ушло са јасно дефинисаним циљем, уз профилисање европске политике и без сатанизације политичких противника.

"Утврђивање датума одржавања избора требало би да договоре парламентарне странаке и премијер", навео је Јовановић и додао да притом треба водити рачуна о чињеници да ниједна земља у овој фази кризе не организује изборе и не спроводи изборне кампање јер тако само продубљава проблеме.

Осврћући се на недавне локалне изборе у општинама Вождовац и Земун, као и спекулације да ће Српска напредна странка (СНС) Томислава Николића и Демократска странка (ДС) формирати коалиције у тим општинама, Јовановић је казао да не сматра нормалним да странке које су жестоко конфронтиране сарађују на локалном нивоу.
"Питање је да ли је то оно што је Србији потребно и да ли ДС има право на такво банализовање политичког живота. Мислим да то олако претрчавање из једног савеза у други - од (лидера ДШ Војислава) Коштунице, преко садашње коалиције па до Николића, много више говори о слабости ДС-а и немоћи актуелне власти него о снази самог Николића", оценио је лидер ЛДП-а.

Јовановић је навео да чак и када би се формирала коалиција СНС и ДС, то не би утицало на ЛДП да престане да подржава београдску власт јер ЛДП, како тврди, не жели да гурне Београђане у изборну кампању зато што јој је "нешто нелагодно".

"ЛДП неће никога да уцењује и неће претити као што то чини (лидер Г17 плус Млађан) Динкић. Просто постоје ситуације у којима се мора водити рачуна о друштву и интересима грађана", рекао је Јовановић.

Додао је да циљ ЛДП-а није да по сваку цену буде опозиција власти или да буде власт, већ је циљ те партије да буде још јача алтернатива и да негује систем вредности у којем се поступци других странака оцењују у односу на јавни интерес, а ме према томе да ли је реч о власти или у опозицији.

Јовановић је критиковао ДС што одлаже расправу о Статуту Војводине у Скупштини Србије и што је тај акт, као и Устав, направљен у атмосфери унутаркоалицијских погодби.

Он је навео да је ДС тиме направила велику штету друштву, јер је вратила у политику језик прошлости и ојачала атмосферу у којој се развија национализам, уместо да се са више ентуазијазма посвети променама без којих Војводина не може нормално да се развија.

Иако Статут Војводине произилази из уставног концепта који је за ЛДП "неприхватљив", Јовановић истиче да та партија неће бити препрека његовом усвајању.
"Не мислимо да би кориговање Статута било добро и да би прихватање Статута у понуђеној форми смело да се посматра као коначно решење питања војвођанске аутономије, већ као прва фаза у процесу унутрашње демократизације који би Србију довео до модела државе која је организована на такав начин да су јој на првом месту грађани, а не власт која грађане контролише", казао је Јовановић.

Србији су, како тврди, потребне децентрализација, ефикасна локална самоуправа и војвођанска аутономија. Зато је за ЛДП од самог Статута много важнији Закон о надлежностима покрајине, који би морао да дефинише капацитете те аутономије, изворе финансирања и њену имовину.

Говорећи о сарадњи Србије са Хашким трибуналом, Јовановић је оценио да постоји политичка воља да се ухапси оптужени Ратко Младић и да о том питању не треба сумњати у актуелну владу, јер је она изручила суду у Холандији другог најтраженијег оптуженика Радована Караџића.

"Са друге стране, не можемо бескрајно да тапкамо у месту и чекамо да се Младић сам ухапси као што је то учнинио Караџић. Висока је цена тог јаловог уверавања света да ми чинимо све, али резултата нема" казао је Јовановић.

Он је додао да Влада не чини ништа да грађанима објасни да је реч о људима оптуженим за најтеже злочине и да су они, као бегунци, "тег за будућност и срамота на образу земље".

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер