петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ламберто Занијер: Сазрели услови за дијалог Београда и Приштине
Хроника

Ламберто Занијер: Сазрели услови за дијалог Београда и Приштине

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 02. септембар 2010.

Шеф УНМИК-а Ламберто Заниер изјавио је у Приштини да су сазрели услови за почетак дијалога Београда и Приштине, те да две стране треба да одреде дневни ред и именују људе за преговоре, који ће бити потпомогнути међународним фактором, пре свега Европском унијом.

Занијер је након разговора са председником косовске скупштине Јакупом Краснићијем рекао да су мишљење Међународног суда правде и заседање Генералне скупштине УН важни моменти, тако да постоје сви услови за дијалог између две стране.

Упркос одбијању Приштине да преговара са званичницима Србије о северу Косова, италијански дипломата је нагласио значај проналажења решења за север.

„Мислим да је важно за дугорочну стабилност на Косову у будућности, да се пронађе начин за даље промовисање помирење међу заједницама. Север је посебно изазован проблем, тако да захтева више пажње и више рада на овим просторима”, рекао је Заниер.

Председник косовске скупштине је рекао да ће Косово бити спремно да преговара са Србијом „само као две равноправне државе, о питањима која се тичу интереса грађана обе земље”.

Краснићи је додао да су политички разговори са српском страном завршени 17. фебруара 2008. са проглашењем независности.

Заниер је изразио спремност Уједињених нација да олакшају дијалог између српске и косовске стране, али да водећу улогу у овим разговорима треба да има званични Брисел.

Дневни ред разговора и тема које ће бити између Косова и Србије, по мишљењу Занијера треба да кандидују „националне делегације”, а међународна заједница у том погледу треба да буде ту како би помогла.

„Било би грешка да се унапред одреди шта би требало да буде на дневном реду, јер то може да угрози дијалог са спољашње стране. Мислим да стране треба да седну са празним папиром и да у почетку дијалога одреде важна питања из њихове перспективе”, рекао је шеф УНМИК-а.

Он је навео да међународна заједница неће силом наметати питања о којима би се расправљало.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер