среда, 18. септембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Курт Волкер: Референдум о НАТО траже личности окупиране прошлошћу
Хроника

Курт Волкер: Референдум о НАТО траже личности окупиране прошлошћу

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 16. јануар 2010.

Поводом покретања иницијативе за расписивање референдума о приступању Србије НАТО-у, разговарали смо са бившим америчким амбасадором при западном савезу, Куртом  Волкером. Волкер каже да ту иницијативу покрећу личности које су и даље окупиране прошлошћу.

„Пре свега идеја да НАТО представља било какву претњу, опасност или да на неки начин дели Европу, историјски је нетачна. НАТО је у суштини механизам демократских земаља са успешним тржишним економијама, које верују да је потребно остварити безбедност за све нас у широј евроатлантској заједници и у томе сви учествујемо. НАТО је такође структура, која је отворена за све. Не постоје врата која су затворена за неке земље. Напротив, НАТО увек истиче да свако ко жели може да се прикључи. Успех Европе после Другог светског рата, у ствари представља успешно превазилажење тешкоћа из прошлости, као што су Француска и Немачка превазишле своја историјска трвења или пад Берлинског зида којим је окончана подела између Средње и Западне Европе. Сматрам да Балкан треба такође да буде део тог процеса. Треба превазићи етничку нетрпељивост и окренути се демократским структурама и тржишној економији као најбољем путу до добробити свих народа, било да је реч о Србима, Албанцима, Бошњацима или Хрватима. Србија би требало да предводи тај процес, јер би имала највећу корист од стабилног, напредног и просперитетног Западног Балкана."

Упитан шта би се догодило ако Београд одбије позиве за придруживање НАТО савезу, Волкер је одговорио:

„У Србији траје дебата о том питању. Видели смо конференцију за штампу и неке истакнуте људе, али ја не сматрам да је дебата о НАТО-у окончана у Србији. Постоји велики број људи који верују да Србији тек предстоје најбоље године када буде постала део Европске уније, НАТО-а и успешног подручја Западног Балкана. Сматрам да треба да сарађујемо и пружимо подршку онима који имају такву ширу визију.“

Амбасадор Волкер је додао да је од формалног чланства у НАТО-у важнија оријентација земље ка демократском развоју и економском напретку, која природно води ка интеграцији у евроатлантске институције.

(Глас Америке)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер