петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Курир: Бугарске дипломате шпијунирају по Србији!
Хроника

Курир: Бугарске дипломате шпијунирају по Србији!

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 27. децембар 2010.

Скоро сваки други од 462 бугарских дипломата у прошлости радио за обавештајне службе! Амбасадор Бугарске у Србији Георги Димитров био активан под именима Антон и Боил! И даље активни амбасадори у Њујорку, Лондону, Пекингу, Токију, Берлину, Риму!

Београд - Не можеш у амбасадоре ако ниси сарадник Службе!
Комисија за откривање учествовања бугарских грађана у раду тамошњих цивилних и војних служби безбедности утврдила је да скоро 50 одсто активних и бивших дипломата ове земље раде или су радили као агенти Службе!

Бугари су проучавали своје архиве у периоду од септембра 1944. до јула 1991, а резултати су презентовани комисији 14. децембра ове године. Под лупом су се нашле укупно 462 особе, од којих је свака друга у поменутом периоду била врбована у својству агента или сарадника бугарских служби безбедности!

Занимљиво је да је код већег броја провераваних дипломата рубрика у коју треба уписати датум када су престали да раде за службе безбедности остала празна, што значи да су и даље активни! Према том истраживању, активни сарадници Службе су амбасадори Бугарске у Њујорку, Лондону, Пекингу, Токију, Берлину, Риму, Ватикану, Мадриду, Лисабону, Атини, Стокхолму, Ослу, Женеви, Каиру, Хагу, Венецуели, Анкари, Букурешту, Тирани, Сарајеву, као и конзул у Чикагу!

Како ствари стоје са Србијом? Актуелни амбасадор Бугарске у Београду Георги Димитров радио је за обавештајну (Прву управу) и контраобавештајну (Другу управу) службу државне безбедности под псеудонимом Антон и Боил! Димитров је наводно скинут са сарадничке мреже 1991.

Георги Јуруков, бивши амбасадор у Београду и Сарајеву и од 2006. до ове године генерални конзул у Нишу, радио је као агент обавештајне управе Генералштаба војске Бугарске. Нема података да му је престао статус у служби.

Јордан Козухаров, отправник послова у Амбасади у Београду током 2004, под псеудонимом Калојан био је сарадник контраобавештајне службе. И даље је активан.

За крај, Марко Марков, амбасадор у Београду и Сарајеву током деведесетих, агент је обавештајне и контраобавештајне службе.

Комисија је истраживање спровела на основу закона из 2006, којим се предвиђа објављивање података о сарадницима и агентима служби који су врбовани до 1991, а који су и даље на високим положајима у администрацији, али и у медијима.

Министар шокиран!

Министар иностраних послова Бугарске Николај Младенов био је шокиран овим истраживањем. За њега је посебно поражавајуће то што се број сарадника служби са 30 одсто током деведесетих попео на скоро 50 одсто у овом периоду. Аналитичари сматрају да Младенова тек очекују шокови, јер предстоји испитивање прошлости запослених у МИП у Софији.

(Курир)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер