петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кристофер Пребл: Без већих промена у америчкој спољној политици
Хроника

Кристофер Пребл: Без већих промена у америчкој спољној политици

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 09. новембар 2010.

“Не верујем да ће после конгресних избора доћи до значајнијих промена у спољној политици Сједињених Држава у односу на кључна међународна питања,” каже директор за спољнополитичке студије у вашингтонском институту Кејто, Кристофер Пребл.

Пребл: “Очекивало се да ће републиканци показати добре резултате, што је иначе традиција на конгресним изборима - да опозициона странка буде успешна, тако да ће сада републиканци имати већину у Представничком дому, а демократе у Сенату. То значи да ће влада бити подељена. У погледу неких кључних спољнополитичких питања, не верујем да ће доћи до значајнијих промена. Изражава се бојазан да би успех републиканаца могао да доведе у питање ратификацију новог споразума СТАРТ са Русијом, о смањењу нуклеарног наоружања, мада је то приоритетно питање за председника и он би могао да настоји да га приведе крају пре истека мандата актуелних конгресмена. Рат у Авганистану је свакако веома важан изазов. Представнички дом одобрава средства за тај рат и то постаје све контроверзније питање, у светлу растућег противљења рату. То је више случај међу демократама него међу републиканцима, мада конзервативни републиканци изражавају забринутост због трошкова рата, који кошта око 100 милијарди долара годишње, али и због растуће опасности од тероризма. У погледу унутрашње политике, председнику ће бити теже да прогура неке од својих програма због преузимања Представничког дома од стране републиканаца.“

Глас Америке: Која конкретна спољнополитичка питања су предмет највећих неслагања две политичке странке?

Пребл: „Имате две области у којима се одражавају кључне идеолошке разлике између републиканаца и демократа у односу на спољну политику. Демократе верују у мултилатералне институције, преговоре и споразуме, док су републиканци нешто више скептични у том погледу. У погледу Авганистана и уопште америчке спољне политике у контексту војних активности, постоје значајна неслагања у самим странкама, пошто се неки конгресмени и сенатори противе рату у Авганистану, а неки га подржавају. То значи да би председник после конгресних избора могао да има користи од такве ситуације, односно и од републиканаца и од демократа, пошто су обе странке подељене у погледу војне ангажованости САД у Авганистану.“

Глас Америке: Шта резултат конгресних избора значи за преостале две године мандата председника Обаме?

Пребл: „Конгрес може знатно да отежа рад председнику, посебно у домену унутрашње политике. Бела кућа још увек задржава велика овлашћења у области спољне политике, али на унутрашњем плану биће веома тешко за председника да издвоји нова средства за своје програме, укључујући и могуће нове стимулативне пакете, који би могли да буду од пресудне важности за опоравак привреде и отварање нових радних места. То ће бити један од главних изазова председника Обаме у наредне две године.“

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер