недеља, 28. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кристофер Хил: Нико не тражи од Србије да призна Косово,то је нешто о чему Србија треба сама да одлучи. Приближавамо се 25. годишњици немилих догађаја и дешавања из 1999. време је да се окрене ка будућности
Хроника

Кристофер Хил: Нико не тражи од Србије да призна Косово,то је нешто о чему Србија треба сама да одлучи. Приближавамо се 25. годишњици немилих догађаја и дешавања из 1999. време је да се окрене ка будућности

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 01. фебруар 2024.

 Амбасадор САД у Србији Кристофер Хил изјавио је да се нада да ће нова Влада Србије бити формирана у краћем периоду него претходна како би могла да се настави изградња добрих билатералних односа, истакавши да је у потпуности свестан политичких тензија после избора 17. децембра.

„Сада очекујемо извештај ОЕБС и верујем да Влада Србије треба да настави да ради са ОЕБС на превазилажењу неправилности којих је било“, рекао је Хил за Фонет и додао да су избори свуда период који није лак и да би требало позабавити се проблемима до којих је дошло и којих је било.

„Али, ако погледамо даље од тога, имајући искуство када смо прошли пут месецима чекали да се формира нова Влада, ја се сада надам да ћемо нову владу имати у краћем периоду како бисмо могли да наставимо са изградњом добрих билатералних односа“, рекао је Хил.

Наводећи да је свестан свих проблема, Хил је истакао да Сједињене Државе желе да виде позитиван исход и да постоји консензус о томе како ће се ти проблеми решити.

„Мислим да људи у Србији морају да се суоче и да једни са другима нађу решења за проблеме који су настали“, рекао је Хил и истакао да је јако битно да људи у Србији имају слободу окупљања и слободу изражавања и да верује да ће се то настојати да то не буде ограничавано.

„Србија има велики потенцијал, велике могућности и желели би смо да их она оствари“, подвукао је Хил.

Нико не тражи од Србије да призна Косово и то је нешто о чему Србија треба сама да одлучи

Када је реч о Косову, Хил је рекао да „нико не тражи од Србије да призна Косово и то је нешто о чему Србија треба сама да одлучи“, али да се очекује да се и Приштина и Београд позабаве оним што је специјални представник ЕУ Мирослав Лајчак ставио на сто и да на тај начин смире међусобне односе.

Хил је истакао да је став САД и ЕУ да треба да се формира Заједница српских општина (ЗСО) која ће пружити неопходне елементе да Срби тамо могу да живе без бојазни и без страха, наводећи да ЗСО није никакав друштвени експеримент него садржи елементе који су испробани и доказани широм Европе.

Упитан о томе да се чини да ће та зајединца важити само за север Косова и шта је са српским општинама јужно од Ибра, Хил је рекао да је ЗСО тај први корак који је потребно постићи да би се изградило поверење, да би се изградиле такве околности у којима ће се касније проширити слично и на остале делове Косова“.

На питање да ли су у међусобној вези најаве помоћи у оружју Косову и сталне приче из Београда како српска војска треба да се наоружава, Хил је рекао да многе земље морају да појачају своје војне снаге, али да мора да се води рачуна да се то не претвори у трку у наоружању и зато што таква трка обично саму себе покреће и убрзава“.

Помоћ Косову је дугорочне природе и није везана за тренутну ситуацију и тренутне напетости, и, коначно, треба да доведе до ситуације у којој није потребно инсталирање страних снага на територију Косова.

„Помоћ Косову је дугорочне природе и није везана за тренутну ситуацију и тренутне напетости, и, коначно, треба да доведе до ситуације у којој није потребно инсталирање страних снага на територију Косова. Оно што нас стално занима је врста стабилности. Сматрам да сви треба да схвате да је најбољи начин да се из ових тешких времена изађе путем дијалога“, подвукао је Хил.

Хил је на питање какви су му утисци после посете југу Србије, односно општинама Прешево и Бујановца ,

рекао да није на њему да прича зашто се касни са применом Плана од седма тачака које су дефинисали лидери албанских странака, а тадашња Влада Србије прихватила још 2013, али да је ту да помогне да се ситуација захваљујући томе смири.

План даје разлоге да будемо оптимисти у погледу будућности, казао је Хил који је као добар пример у ком правцу треба кренути навео албанску школи у Лучанима коју је посетио и за коју је одлуку о рениовирању донела Влада Србије.

На питање да ли људи који живе у Бујановцу и Прешеву треба да размишљају да су они део Србије или да слушају политичаре који им тврде да они могу бити део Косова, Хил је казао да у овом делу Балкана медијску пажњу добијају само ако постоји тензија, а тензије и напетости нису добре за решавање проблема.

„Знам да овде људи своје проблеме виде као економске, али ако погледате како изгледа на мапи, ово и није тако лоше место где би сте живели. И зато хајде да видимо на који начин може да се помогне, а најбољи начин је да се чешће долази у посету“, рекао је Хил.

Он је поручио да су САД заинтересоване да регион југоисточне Европе постигне успех и да то не потиче само од ранијег ангажовања овде, већ зато што желе за њих бољу будућност.

„Приближавамо се 25. годишњици немилих догађаја и дешавања из 1999. године и знам да се на то овде гледа као на трагичне догађаје. Опет, 25 година је прекратница једног народа као и у животу појединца, када је на неки начин време да се погледа уназад и да се подвуче црта када је прошлост у питању и да се окрене ка будућности“, поручио је Хил.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер