петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кристофер Дел: Американци напуштају Бондстил
Хроника

Кристофер Дел: Американци напуштају Бондстил

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 29. март 2011.

Америчке снаге ускоро ће затворити базу Бондстил код Урошевца, јер је престала потреба за њеним постојањем. У једном тренутку, у бази било чак 7.000 војника.

Амерички амбасадор на Косову Кристофер Дел најавио је скоро затварање америчке војне базе "Бондстил", која се налази у близини Урошевца.

"Приче да је "Бондстил" изграђен и да се користи како би се показала снага и моћ Сједињених држава у региону је само мит", рекао је Дел за Балкан инсајт, наводећи да је велика база код Урошевца постала "финансијски терет" Америци, па се новим војним буџетом и стратегијом у региону предвиђа се њено гашење.

Дел каже да је "Бондстил" веома драгоцен, али се ради о принудним рестриктивним мерама, тако да САД не желе да "држе више од онога што је неопходно", посебно у регионима који "више нису тако високо на листи америчких приоритета".

"Видите догађаје у другим земљама, ситуацију у Авганистану, масовне протесте на Блиском истоку, то утиче да политичари мењају приоритете и разматрају важније ствари", рекао је Дел.

База Бондстил је изграђена јуна 1999. године, одмах по доласку америчких маринаца на Косово. Шаторе, које је поставила претходница снага САД, у неколико наредних година замениле су монтажне кућице.

За ову базу везано је неколико никада разјашњених контроверзи, попут извештаја Савета Европе из 2005. године у којем је Бондстил описан као "мали Гвантанамо", јер су се ту наводно одвијале прилично мутне радње везане за особе осумњичене за радикални ислам.

У мају 2001. године, из Бондстила је побегао Фљорим Ејупи, осумњичен да је поставио бомбу која је експлодирала испод аутобуса "Нишекспреса" код Подујева и убија 11, а ранила 40 путника, Срба.

Из Бондстила је у Немачку, тајно, пребачен и Рамуш Харадинај када је рањен у обрачуну са ривалским кланом Мусај, а амерички полицајци су, том приликом, са места окршаја однели сав доказни материјал.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер