петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кристин Лагард: ММФ спреман да настави с подршком Грчкој ако Атина спроведе реформе и учини јавни дуг одрживим
Хроника

Кристин Лагард: ММФ спреман да настави с подршком Грчкој ако Атина спроведе реформе и учини јавни дуг одрживим

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 08. октобар 2015.

 ЛИМА – Директорка Међународног монетарног фонда Кристин Лагард изјавила је данас да је ММФ спреман да настави с подршком Грчкој, уколико та земља настави да „хода на две ноге” - односно ако спроведе реформе и учини јавни дуг одрживим.

„Грчка је тражила подршку и ММФ је сугерисао да мора 'да хода на две ноге'. Прва се односи на значајне реформе, доношење закона и њихову примену, а посебно на реформу пензионих фондова, док је друга 'нога' јавни дуг и предузимање операција које ће га учинити одрживим”, рекла је Лагард новинарима на конференцији у Лими, у оквиру редовних јесењих сусрета ММФ и Светске банке.

Упитана да ли ММФ размишља о томе да уведе дугорочније аранжмане, она је одговорила:

„То би требало узети у обзир и размислити да ли је дужина програма добро прилагођена ситуацији”, рекла је она на конференцији којој присуствује и извештач Танјуга.

Лагардова је навела да ће ММФ дати подршку инвестицијама у инфраструктуру, јер истраживања показују да је то добитна опција за све и да ће таква улагања да подрже и раст и стабилност.

„Кад имате инфраструктуру, упошљавате људе и унапређујете дугорочни потенцијал за раст, имате и побољшање реалне економије”, рекла је она.

Лагард је додала да је било разговора о томе има ли фискалног простора за такве инвестиције, али да то није проблем ако фискални правци иду ка стабилности и поверењу економских играча.

Директорка ММФ је рекла да је улога централних банака значајна, да су оне прве у борби против рецесије.

„Хвала богу што су централне банке биле ту да предњаче у томе, било да је то ФЕД, ЕЦБ или банка Јапана... Верујемо да у појединим регионима нису још достигле мету, али има помака када је реч о кредитирању предузећа и домаћинстава, што говори да канали до реалне економије функционишу”, рекла је она.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер