петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Крим: Опозициона телевизија кримских Татара прекида рад
Хроника

Крим: Опозициона телевизија кримских Татара прекида рад

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 27. март 2015.

Крим -- Телевизија кримских Татара која се противи припајању Крима Русији, саопштила је да прекида рад после неколико месеци притисака руских власти.

Телевизија АТР је у септембру прошле године оптужена за екстремизам, а локални одсек руског Министарства унутрашњих послова је оценио да та телевизија "намерно шири неповерење према руским властима".

Татарска телевизија престаће да ради 1. априла.

Представници телевизије изјавили су да су у четири наврата подносили захтеве за продужење дозволе за рад, али су их руске власти одбијале.

АТР-у који има три подружнице, две радио станице и један канал с програмом за децу, прети кривична пријава због илегалне активности ако буде емитовала програм без дозволе.

"Прети нам новчана казна од 500.000 рубаља (8.000 евра) и заплена опреме", изјавила је директорка телевизије Елзара Ислиамова.

По њеним речима, тој независној телевизији, основаној 2005. године, прети затварање још од анексије Крима Русији у марту 2014. године.

Вођа кримских Татара, Мустафа Ђемилев осудио је недавно "потпуни недостатак демократских слобода" на Криму од када је припојен Русији.

Кримски Татари су бојкотовали референдум о независности Крима који је био увод у анексију.

Татари, етнички блиски Турцима, и углавном муслимани, колективно су депортовани с Крима у Сибир 1944. године за време совјетског диктатора Јосифа Висарионовича Џугашвилија - Стаљина. За три дана тада је протерано више од 190.000 кримских Татара.

Кримски Татари су почели да се враћају у постојбину тек крајем 1980-их, с распадом Совјетског Савеза. То становништво, медјутим, брзо расте у поредјењу са остарелим руским становништвом, а интеграција Татара је дугорочан проблем Кремља.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер