среда, 08. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > КРИК: Бугарски суд одбио да избрише Синишу Малог са места директора фирме која је власник 24 луксузна стана на летовалишту Свети Никола
Хроника

КРИК: Бугарски суд одбио да избрише Синишу Малог са места директора фирме која је власник 24 луксузна стана на летовалишту Свети Никола

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 07. јул 2016.

Градоначелник Београда Синиша Мали и даље је директор офшор компанија у чије име је купио 24 стана у Бугарској. Тамошњи регистар одбацио је захтев да се Мали избрише са места директора ових фирми, сазнаје Мрежа за истраживање криминала и корупције – КРИК.

Бугарски пословни регистар одбио је да прихвати документа која је у октобру прошле године, неколико дана након што је КРИК открио да је Мали купио 24 апартмана, поднела његова адвокатица Ана Иванова Панајотова.

Овом документацијом Синиша Мали требало је да буде избрисан са места директора мистериозних фирми са Британских девичанских острва преко којих су купљене луксузне некретнине у бугарском летовалишту Свети Никола на Црном мору. Уместо њега, адвокатица је затражила да она буде уписана као директор ових компанија

Документа су одбачена прошле недеље јер је пословни регистар утврдио да су неисправна. Панајотова није доставила званичан превод документације о офшор компанијама на бугарски језик, наводи се у образложењу објављеном на сајту регистра.

Синиша Мали је, тако, и даље директор ових офшор компанија и може да управља апартманима у Бугарској, вредним више од пет милиона евра.

Мали је станове купио од бившег директора српског огранка „Лукоила“ Срђана Дабића. Њих двојица познају се од раније – Мали је био на челу Центра за тендере Агенције за приватизацију 2003. године и са Дабићем је договорио да „Лукоил“ купи ланац српских бензинских пумпи „Беопетрол“. Ову приватизацију, Савет за борбу против корупције означио је као коруптивну.

Један од купљених станова градоначелник Београда укњижио је на своје име.

Након открића КРИК-а, Мали је признао да је учествовао у куповини луксузних некретнина, али до данас није открио за кога их је купио. 
Тврдио је и да је из тог посла изашао пре него што је постао градоначелник – иако документација показује да је он и данас директор ових фирми.

За потпис на документацији која је настала након његовог именовања за градоначелника, Мали је рекао да је „апсолутни фалсификат“.
Изјавио је да му је бугарски графолог потврдио да је потпис фалсификован, али Мали до данас јавности није доставио доказ у прилог томе.

Агенција за борбу против корупције покренула је, после КРИК-ових открића, поступак провере да ли је Мали пријавио сву имовину и приходе. Овај поступак је још у току.

Премијер Србије Александар Вучић раније је обећао јавности да ће случај бити испитан до краја, као и да Синиша Мали неће остати на месту градоначелника уколико се утврди да је директор офшор компанија и да је прекршио закон. 

Синиша Мали више од пола године одбија интервју са новинарима КРИК-а.

Британска девичанска острва једна су од најатрактивнијих локација за оне који желе да оснују офшор предузећа. Овакве фирме често се користе за скривање имовине, избегавање плаћања пореза и прање новца.

(КРИК)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер