петак, 26. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Крај штрајка глађу у крагујевачком „Партизану”
Хроника

Крај штрајка глађу у крагујевачком „Партизану”

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 09. мај 2009.

БЕОГРАД – Крагујевачки радници Фабрике коже „Партизан” прихватили су понуду већинског власника о испуњавању њихових захтева за уплату доприноса за пензионо и социјално осигурање и отпремнине у складу са законом.

Споразум о регулисању међусобних односа између власника Јована Алексића и председника Штрајкачког одбора Светозара Бојанића потписан је у Министарству рада и социјалне политике, које је заједно са Министарством економије и регионалног развоја, посредовало да до тог споразума дође, рекао је Танјугу председник Кризног штаба за рад и радне односе Саша Перишић.

„Најважније је да је у овом процесу испоштован закон, као и да су министарства, односно Влада, имали посредничку улогу. Жалосно је, међутим, што је пропуштено доста времена да до овог споразума дође”, рекао је Перишић.

Свих 73 штрајкача крагујевачке фабрике „Партизан” сагласило се рање данас да прихвате понуду већинског власника те фабрике којом се практично испуњавању њихови захтеви због којих дванаесторо радника 18 дана штрајкује глађу.

Како је Танјугу рекао председник Самосталног синдиката Крагујевца Југослав Ристић, радници неће прекидати штрајк глађу све док договор не буде стављен на папир, а папири донети у Крагујевац.

Председник Управног одбора „Партизана” Јован Алексић, отац законског власника фабрике Александра Алексића, понудио је јуче радницима фабрике да им до 22. јуна буду уплаћени доприноси за пензијско-инвалидско осигурање.

Отпремнине, у складу са законским прописима, биле би исплаћене одмах по изјашњавању радника које би, како је речено, могло да почне већ наредне седмице.

Радницима је понуђено 100 евра по години стажа, или 10 бруто просечних плата и одлазак на тржиште рада, или да за првих 10 година стажа раднику припадне једна трећина просечне месечне зараде у предузећу за сваку годину, а за остатак по једна четвртина просечне зараде за сваку годину.

Здравствено стање штрајкача је данима угрожено, али они одбијају болничко лечење.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер