Početna strana > Hronika > KoSSev: Jedna od tačaka sporazuma između KOSTT i ENTSO je da kompanija Elektrosever dobije licencu u roku od 30 dana kako bi snabdevala potrošače na severu KiM
Hronika

KoSSev: Jedna od tačaka sporazuma između KOSTT i ENTSO je da kompanija Elektrosever dobije licencu u roku od 30 dana kako bi snabdevala potrošače na severu KiM

PDF Štampa El. pošta
petak, 03. jul 2020.

 Nakon što je Regionalna grupa kontinentalne Evrope (RGCE) u aprilu odobrila ugovor između KOSTT-a i ENTSO-e, kosovski operator i evropka mreža operatora, potpisali su juče taj sporazum. Jedna od tačaka sporazuma je i da kompanija Elektrosever aplicira pri Regulatornom uredu za energiju i dobije licencu u roku od 30 dana kako bi snabdevala električnom energijom potrošače na Severu Kosova.

Operator sistema za prenos i tržišta električne energije Kosova (KOSTT) i Operator sistema prenosa Albanije (OST) potpisali su u decembru prošle godine, uz znanje Evropske mreže operatora prenosnog sistema (ENTSO-E), sporazum o osnivanju regulatornog bloka energetskih sistema Kosovo-Albanija.

Nakon toga, aprila ove godine, realizacija dogovora je omogućena nakon što je ENTSO-E izglasala da kosovski operator prenosnog sistema KOSTT može da funkcioniše samostalno od srpskog operatora prenosnog sistema Elektromreža Srbije (EMS), a sporazum dve strane odobrila i RGCE.

Jučerašnjim potpisivanjem sporazuma između izvršnog direktora KOSTT, Iljira Šalje i  predstavnika ENTSO, sporazum stupa na snagu, a sa primenom će se početi na jesen, javlja Koha.

Koha prenosi i glavne tačke sporazuma:

- Ažuriranje kataloga mera, prema preporukama Projektne grupe za KOSST;

- Zameniti sve odredbe iz Priručnika za funkcionisanje koji je deo Multilateralnog sporazuma sa odredbama SAFA (Synchronous Area Framework Agreemen)

- Da kompanija Elektrosever, aplicira pri Regulatornom uredu za energiju (RUE) i dobije licencu u roku 30 dana prema zakonskom okviru i propisima Kosova, kako bi snabdevala električnom energijom potrošače u severnom delu Kosova.

Dobiti od operacionalizacije sporazuma su velike, zaključuje Koha, i obuhvata:

- Inkasiranje prihoda od korišćenja sistema interokonektivnih dalekovoda ili alokacije kapaciteta i upravljanja kongestijama, što dostiže prosečnu godišnju vrednost od 4-8 miliona evra i od tranzita još dodatnih 0.5 – 1 milion evra;

- Puštanje u funkciju interokonektivnog dalekovoda 400kV između Kosova i Albanije;

- Puna primena Sporazuma regulatornog bloka Kosovo – Albanija, potpisanog u Tirani 26.11.2019;

- Spajanje elektroenergetskog tržišta sa Albanijom i

- Učestvovanje sa akcijama na albanskoj berzi električne energije (APEX)

(Kossev)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner