Хроника

КоССев: Једна од тачака споразума између КОСТТ и ЕНТСО је да компанија Електросевер добије лиценцу у року од 30 дана како би снабдевала потрошаче на северу КиМ

Штампа
петак, 03. јул 2020.

 Након што је Регионална група континенталне Европе (РГЦЕ) у априлу одобрила уговор између КОСТТ-а и ЕНТСО-е, косовски оператор и европка мрежа оператора, потписали су јуче тај споразум. Једна од тачака споразума је и да компанија Електросевер аплицира при Регулаторном уреду за енергију и добије лиценцу у року од 30 дана како би снабдевала електричном енергијом потрошаче на Северу Косова.

Оператор система за пренос и тржишта електричне енергије Косова (КОСТТ) и Оператор система преноса Албаније (ОСТ) потписали су у децембру прошле године, уз знање Европске мреже оператора преносног система (ЕНТСО-Е), споразум о оснивању регулаторног блока енергетских система Косово-Албанија.

Након тога, априла ове године, реализација договора је омогућена након што је ЕНТСО-Е изгласала да косовски оператор преносног система КОСТТ може да функционише самостално од српског оператора преносног система Електромрежа Србије (ЕМС), а споразум две стране одобрила и РГЦЕ.

Јучерашњим потписивањем споразума између извршног директора КОСТТ, Иљира Шаље и  представника ЕНТСО, споразум ступа на снагу, а са применом ће се почети на јесен, јавља Коха.

Коха преноси и главне тачке споразума:

- Ажурирање каталога мера, према препорукама Пројектне групе за КОССТ;

- Заменити све одредбе из Приручника за функционисање који је део Мултилатералног споразума са одредбама САФА (Сyнцхроноус Ареа Фрамеwорк Агреемен)

- Да компанија Електросевер, аплицира при Регулаторном уреду за енергију (РУЕ) и добије лиценцу у року 30 дана према законском оквиру и прописима Косова, како би снабдевала електричном енергијом потрошаче у северном делу Косова.

Добити од операционализације споразума су велике, закључује Коха, и обухвата:

- Инкасирање прихода од коришћења система интероконективних далековода или алокације капацитета и управљања конгестијама, што достиже просечну годишњу вредност од 4-8 милиона евра и од транзита још додатних 0.5 – 1 милион евра;

- Пуштање у функцију интероконективног далековода 400кВ између Косова и Албаније;

- Пуна примена Споразума регулаторног блока Косово – Албанија, потписаног у Тирани 26.11.2019;

- Спајање електроенергетског тржишта са Албанијом и

- Учествовање са акцијама на албанској берзи електричне енергије (АПЕX)

(Коссев)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]