субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Косовски покрет „Самоопредељење“ представило платформу у 16 тачака о „сарадњи Косова и Албаније“
Хроника

Косовски покрет „Самоопредељење“ представило платформу у 16 тачака о „сарадњи Косова и Албаније“

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 26. новембар 2019.

Косовски покрет Самоопредељење поднео је званичницима у Тирани платформу за сарадњу Косова и Албаније у 16 тачака које, како је пренео албански дневник Дита, откривају разлике измедју будућег косовског премијера Аљбина Куртија и актуелног албанског премијера Едија Раме.

Самоопредељење је у платформи најавило да ће 28. новембра у Тирани организовати марш којим ће обележити албански Дан независности, док неке тачке платформе имају за циљ да ојачају сарадњу измедју две државе једног народа и могле би се протумачити као услови за будућу сарадњу са Рамином владом, пише Дита.

Најава Самоопредељења о маршу у Тирани није се допала Едију Рами који је у једном ТВ интервјуу рекао да би то било као да његова Социјалистичка партија организује марш у Приштини на дан независности Косова, наводи се у тексту.

Једна од првих тачака платформе односи се на одбацивање иницијативе за отклањање нецаринских баријера измедју Србије, Македоније и Албаније, назване "мини Шенген".

"Производња доноси посао и развој. Наши производјачи суочавају се са великим изазовима. Царинска унија Албаније и Косова обезбедјује тржишта и заштиту. Мини Шенген и његово ширење на друге земље изложио би локалне производјаче нефер конкуренцији и нелегалној дампинг пракси", наводи се.

Сем тога, додаје се, "на политичком нивоу мини Шенген подрива напоре Косова да оствари реципроцитет са Србијом која и даље испољава агресивност према Албанцима, дели спољне политике две албанске републике и јача утицај Београда на званичну Тирану", наводи се у платформи.

Косово је одбило да учествује на самиту у Охриду где је било речи о балканском Шенгену, иницијативи коју оцењује штетном и сматра да би допринела ширењу руског утицаја на Балкану. Упркос чињеници да је нова косовска влада још није формирана Курти се противи тој иницијативи и залаже се за снажнију сарадњу Косова и Албаније пре тога.

Самоопредељење, како се наводи у платформи,  захтева и укидање путарине за национални аутопут коју је увела Рамина влада, што се види као прилика да се онемогући богаћење олигарха и са чим се слаже и албанска опозиција, преноси Дита.

У платформи се наводи да би "пропали модел бескрупулозне приватизације кроз систем јавно-приватног партнерства требало заменити моделом заснованим на производњи и запошљавању, што би такодје спречило даљу депопулацију албанских територија".

Једна од тачака односи се на права етничких Албанаца.

"Национална и градјанска права Албанаца у Северној Македонији, Прешеву, Медведји и Бујановцу (Србија) и Црној Гори и права Албанаца протераних из Грчке треба да буду приоритетно питање за Албанију и за Косово у билатералним и мултилатералним односима с другим државама региона. Координација напора две земље с тим у вези је императив. Две владе требало би да укључе политичке представнике Албанаца с других територија у решавање питања која их брину", наводи се у платформи у делу који се односи на заштиту етнички албанских подручја.

У платформи се као засебне тачке наводе и заједнички културни догадјаји и образовање, укључујући очување зграде Народног позориште, буџет за бисокопе и филмску продукцију, обједињавање наставних програма без препрека за признавање стучних диплома и лиценци.

Платформа предлаже и заједничку спортску лигу Косова и Албаније.

Платформа такодје позива на "обједињавање правног оквира, координацију институција које се баве истраживањем, документацијом као и и заједничко финансирање очувања националне баштине, заједничко представљање у медјународним институцијама и организацијама и заштиту баштине од отудјења и приватизације".

Наводи се такодје да две албанске државе треба да "сва места баштине унесу у заједнички дигитални и јавни регистар и да их учине делом школских програма".

Како је пренела Дита, Платформа о сарадњи Косова и Албаније у 16 тачака предвидја и заједничко тржиште економичног снабдевања електричном енергијом, укидање трошкова роминга, заједничку борбу против организованог криминала и корупције, укидање дозвола боравка за градјане две земље, заштиту права жена, заштита животне средине, права и укључивање дијаспоре.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер