петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Корнелиус Адебар: "Преговори Београда са Приштином о практичним питањима"
Хроника

Корнелиус Адебар: "Преговори Београда са Приштином о практичним питањима"

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 09. септембар 2010.

Корнелиус Адебар из Немачког савета за међународне односе сматра да је за Европску унију најважније да Београд пристане на преговоре о практичним питањима са Приштином.

Он наводи да повратка на причу о статусу неће бити, и одговара на питање BBC-ја колико су на промену става Београда утицале поруке министара иностраних послова Немачке и Британије да ће, у противном, бити заустављен напредак Србије ка ЕУ.

Адебар каже да је то речено на мало другачији начин:

"Мислим да је порука гласила: ако буде напретка око Косова, онда ће бити напретка и око приближавања Србије Европској унији. Оно што желим да кажем је да су те две ствари - Косово и ЕУ - свакако посредно повезане. Земља не може да уђе у ЕУ ако није решила питање својих граница. Знамо да је Кипар примљен пре него што је решен тамошњи територијални спор, али нико не жели да се тај преседан понови. То значи да у принципу Србија мора да реши косовско питање најкасније онда када испуни услове за чланство, и када буде спремна да уђе у унију. Дакле, та два питања су везана упркос томе што и политичари из ЕУ говоре да нису. Верујем да се начин на који се о томе говори променио током посете немачког министра Ветервелеа Београду, јер је он отворено рекао да су та два питања повезана", каже Адебар.

Пронаћи модус вивенди

Да ли то онда значи да ће Србија морати да призна независност Косова пре него што уђе у ЕУ, било је питање BBC-ја.

"Србија ће морати да нађе некакав модус вивенди, да нађе начин да призна статус Косова - какав год он био. При томе немам у виду пуно признање независности. Сећам се да су источна и западна Немачка током хладног рата нашле такав механизам. Једна другу нису признале, али су обе земље биле чланице УН, и имале су међудржавне уговоре. Дакле, постоји ниво који је испод пуног признања и у том правцу треба ићи."

Адебар: ЕУ не може да понуди некакав "специјални статус" за север Косова и за српске енклаве

Помиње се и могућност да је Србији, осим напредовања ка чланству у ЕУ, обећан и некакав "специјални статус" за север Косова и за српске енклаве јужно од реке Ибра. Колико у томе има истине, BBC је упитао Корнелиуса Адебара.

"Претпостављам да о томе знам колико и ви - да се о томе разговарало... Али то није нешто што ЕУ може да понуди. О томе би Србија и Косово морали да се договоре у преговорима. На северу Косова постоји де факто ситуација коју влада у Приштини мора да призна, а две стране морају да нађу начин да обезбеде владавину права у том делу Косова, и одговоре на питање како ће се заштитити српски манастири јужно од Ибра. То су практична питања о којима две стране треба да се договоре", сматра Корнелиус Адебар из Немачког савета за међународне односе.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер