понедељак, 29. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Конгресмен САД Елиот Енгел: Вучић је моћна личност, која интензивно ради за своју земљу; Независност Косова је нешто што се не поништава
Хроника

Конгресмен САД Елиот Енгел: Вучић је моћна личност, која интензивно ради за своју земљу; Независност Косова је нешто што се не поништава

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 04. јул 2019.

 ПРИШТИНА - Александар Вучић је моћна личност, која интензивно ради за своју земљу, каже Елиот Енгел, председавајући Одбора за спољне послове у америчком конгресу и један од најистакнутијих албанских лобиста, а разговоре са председиком Вучићем, у среду у Београду, оцењује "добрим и поштеним".

Иако се, казао је, не слажу у свему, поштује Вучићево лидерство.

У опширном интервјуу за Радио Слободна Европа на албанском језику, током посете Приштини, где је допутовао из Београда, Енгел је рекао да мисли да је дијалог увек важан и да може да отклони многе препреке и зато се нада и охрабрује и Београд и Приштину да се врате за сто.

Примећује, међутим, да би САД требало да усмере више пажње на Србију и Косово како су то, како каже, чиниле претходне америцке администације.

"Ако нема разговора, нема напретка, нема кретања. Морамо да кренемо, то је ситуација која се дешава већ дуже време, чак и пре него што су уведене таксе (на робу из Србије и БиХ)", рекао је Енгел и додао да не мисли да је зато фер за тренутну ситуацију кривити тарифе.

Сматра важним, како каже, да Влада Србије "схвати да се ради о независној држави Косово и да ће та независна држава остати".

Такође се нада да ће "Србија и Косово имати добре односе, што би користило обема земљама и користило региону".

На питање да ли Вучић користи таксе као изговор да не настави преговоре са Приштином, Енгел каже да мисли да би "обе стране требало да седну (и разговарају) што је пре могуће и нико од њих, каже, не би требало да користи таксе као изговор да не разговара".

"Ако кренемо у овом правцу, ми немамо проблема. Знамо која су питања. Независност Косова је нешто што се не поништава. Београд се с тим мора сложити. Међутим, Београд такође има легитимне потребе и жеље. Надам се, као што сам раније рекао, да ће обе земље бити примљене у ЕУ. Сваки изговор да се не разговара је корак уназад", оценио је Енгел који је јуче у Београду разговарао са српским председником Александром Вучићем.

За те разговоре је рекао да то није био први пут и да су били "добри и поштени".

"Ми се не слажемо у свему, али се слажемо да је потребно направити напредак у овом питању. Ја ћу ићи на Косово и, када се вратим у Вашингтон, надам се да могу да обавестим администрацију о ономе што сам чуо", казао је Енгел.

Упитан да коментарише писање српских медија поводом његове посете Београду, где је један од наслова био да је " Елиот Енгел, творац лажи о Србији", амерички конгресмен каже да мисли да је то - лаж.

"Мислим да је то једина лаж коју сам чуо овде. Јуче сам имао веома добар састанак са господином Вучићем. Неколико пута смо се срели у мојој канцеларији у Васхингтону. Имали смо искрене разговоре, иако нисмо увек пристали. И даље поштујем његово лидерство, иако се не слажем увек са њим. Али, мислим да је то моћна личност која интензивно ради за своју земљу", казао је.

Мир се, додао је, ради са противницима, а не са савезницима и мислим да Београд и Приштина морају да постигну мир између себе.

"И, ако у томе могу да помогнем на било који начин, спреман сам... Мислим да људи на Косову, где су Албанци већински, такође имају право да се боре за себе, док Србија има право да буде моћан лидер у региону....", казао је.

Са Вучићем је, каже, увек имао добре разговоре и, иако се не слажу о свему, ти разговори су увек били уљудни.

"Надам се да ће сви људи у региону, укључујући и Србе у Србији, дати све од себе, како би напредовали. Нажалост, увек ће бити људи који ће се враћати у прошлост и ометати било какав напредак", рекао је и додао да страхује да је пажња САД о овом важном питању пала у други план, због других питања с којима се сучава администација Доналда Трампа.

"Мислим да Сједињене Државе треба да обрате више пажње на ове разлике између Албанаца и Срба. Мислим да Сједињене Државе верују обема странама", рекао је Енгел који сматра да је грешка што актуелна администрација не улаже довољно енергије на питања Балкана како су то радиле претходне администрације Била Клинтона и Џорџа Буша.

Што се тиче евентуалне могућности промене границе између Косова и Србије, амерички конгресмен каже да је о том питању на Балкану "веома, веома скептичан".

"Мислим да не можете само мењати границе са Србијом и не мислити да ће Република Српска хтети промену својих граница. Бојим се да се ово питање отвори, може се претворити у Пандорину кутију. И сви смо свесни ратова који су се догодили на Балкану свих ових година. Веома сам свестан тога. Мислим да није тако лако као што се то чини".

На питање зашто је желео да посети тзв. Прешевску долину, Енгел каже да је у региону био много пута, али да тамо није био никада, те да је желео да чује ставове тамошњих Албанаца.

Тврди да када год борави на Косову, увек покушава да упозна и српску заједницу, тако да је, како каже, мислио да би било лепо срести и албанску заједницу у Србији.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер