субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кон: Процена да је корону у Србији прележало између 15 и 20 одсто људи; Што мање боравити у кафићима
Хроника

Кон: Процена да је корону у Србији прележало између 15 и 20 одсто људи; Што мање боравити у кафићима

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 14. октобар 2020.

Епидемиолог Предраг Кон изјавио је да је део грађана већ прележао корону тако да "одређени имунитет већ постоји", да Кризни штаб за борбу против ове болести, чији је члан, процењује да то износи "између 15 и 20 одсто", али и да би то би "требало измерити".

Ситуација повољнија

"Захваљујући томе ситуација је повољнија него онда када је све почело. Имамо сада и много више свести међу људима, па се преношење вируса успорава, али је то, ипак, недовољно да се заустави пораст оболелих. Проблем је што имамо доста кршења мера", рекао је Кон у интервјуу за Политику.

Већи ризик док се конзумира храна

Он је рекао и да ће се пораст броја оболелих у Београду видети током ове недеље и да мисли да ће укупан број заражених у целој Србији бити око 200 инфицираних дневно, "можда неким данима и пређе тај број".

Неопходно што мање бити на местима где је могуће преношење вируса, а то су кафићи у затвореном простору

"Пратићемо ситуацију и гледаћемо да вирус што је више могуће успоримо", навео је Кон.

Он је рекао и да је његов став да је "неопходно што мање бити на местима где је могуће преношење вируса, а то су кафићи у затвореном простору", додајући да "у кафићу или ресторану треба стално носити маску".

"Доказано је да повећан ризик од оболевања од короне у моменту када особа конзумира, на пример, храну", објаснио је Кон.

"Само сам рекао да је број такозваног вишка смртности већи"

На констатацију да је нејасно да ли остаје при свом ставу да је у Београду до јуна више људи преминуло од ковида-19 него што је објављено, он је рекао да је процена која је произашла из те статистике показала да је било више умрлих него што је у том тренутку регистровано.

"Само сам рекао да је број такозваног вишка смртности већи. То је значило да је потребна темељна ревизија. Што се тиче садашњих података, то су једини које ми имамо. На дневном нивоу комуницирамо са свим домовима здравља и ти подаци се уклапају са оним што се објављује. Ми немамо приступ информатичким системима, једино информатичари могу да уђу у ту такозвану базу", рекао је Кон.

Он је навео и да је "потпуно напамет" изречено мишљење појединих стручњака да епидемиолози пријављују тачне податке, али да их неко ко има приступ бази смањује и да се то онда саопштава јавности.

(Политика, Бета, Н1) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер