уторак, 14. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Комшић тражи кривични поступак против Ћосића и Лилића
Хроника

Комшић тражи кривични поступак против Ћосића и Лилића

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 23. мај 2009.

Жељко Комшић, хрватски члан у Председништву БиХ, упутио захтев Тужилаштву те земље за покретање кривичног поступка и расписивање међународне потернице за бившим председницима СРЈ, Добрицом Ћосићем и Зораном Лилићем.

Хрватски члан у Председништву БиХ Жељко Комшић упутио је захтев Тужилаштву БиХ за покретање кривичног поступка и расписивање међународне Интерполове потернице за бившим председницима Савезне Републике Југославије Добрицом Ћосићем и Зораном Лилићем.

Како је саопштено из Комшићевог кабинета, Ћосић је као председник Савезне Републике Југославије од 15. јуна 1992. до 1. јуна 1993. године обављао дужност председника СРЈ и главнокомандујућег Оружаних снага СРЈ, па је као главнокомандујући оружаних снага СРЈ био упућен и руководио активностима и акцијама које су њему подређене оружане снаге СРЈ у смислу вођења агресивног рата спроводиле на територији БиХ.

"Такође, захтев је упућен и за покретање истраге и расписивање међународне потернице против Лилића, бившег председника СРЈ који је дужност председника СРЈ обављао у периоду од 25. јуна 1993. до 23. јула 1997. године, па је као главнокомандујући оружаних снага СРЈ био упућен и руководио активностима и акцијама, које су њему подређене оружане снаге СРЈ у смислу вођења агресивног рата спроводиле на територији БиХ до потписивања Дејтонског споразума", тврди се у саопштењу.

Поред ова два, у припреми је, према саопштењу из Комшићевог кабинета, и подношење кривичних пријава и против других високих званичника бивше СРЈ за које постоје основане сумње да су починили најтежа кривична дела против интегритета БиХ, против човечности и вредности заштићених међународим правом, у периоду од 1992. до 1995. године.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер