петак, 09. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > „Комерсант“: Индија ће остати главни купац руске нафте, упркос расту цена. Уралска мешавина и даље је најјефтинија доступна сирова нафта
Хроника

„Комерсант“: Индија ће остати главни купац руске нафте, упркос расту цена. Уралска мешавина и даље је најјефтинија доступна сирова нафта

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 09. септембар 2023.

Уралска мешавина и даље је најјефтинија доступна сирова нафта упркос смањеним попустима, пишу новине.

Индија ће остати главни купац руске нафте чак и док се попуст на водећу мешавину Уралс смањује, пише у петак пословни дневник Комерсант.

Руска нафта ће задржати своје конкурентске предности на индијском тржишту упркос смањењу попуста за Урал на Брент на 4–5 долара по барелу, наводи лист, позивајући се на податке компаније за енергетску аналитику Кплер.

Индијска потрошња руске нафте порасла је од прошле године, истиснувши традиционалне блискоисточне добављаче Саудијску Арабију и Ирак са првих места. Попусти које нуди Москва такође су омогућили Индији да постане велики извозник нафте и нафтних деривата.

У марту, највећи руски произвођач нафте, Росњефт, потписао је споразум са Индиан Оил Корп, водећом рафинеријом у земљи, о значајном повећању залиха и диверсификацији квалитета нафте која се испоручује у земљу. Москва и Њу Делхи су се такође сложили да у свом најновијем споразуму користе референтну вредност цене нафте у Дубаију која је фокусирана на Азију, напуштајући референтну вредност Брент која је фокусирана на Европу.

У мају је Русија чинила 46% укупног увоза нафте у Индију, у поређењу са мање од 2% увоза пре сукоба у Украјини.

Западне земље су нашироко критиковале Њу Делхи због куповине јефтиног руског горива. У мају је главни дипломата ЕУ Жозеп Борел позвао блок да се обрачуна са Индијом која поново извози рафинисану руску нафту у ЕУ.

У међувремену, извршни директор највеће индијске нафтне компаније ОНГЦ верује да је куповина руске нафте добра за Индију и глобалну економију.

„Увозом из Русије, Индија је такође помогла глобалној економији у смислу да смо [ми] ослободили нешто нафте у Заливу за друге земље, посебно за Европу. Тако да је то била нека врста вин-вин ситуацијe“, изјавио је К.Ц. Рамеш на годишњој енергетској конференцији АППЕК-а у Сингапуру у среду.

Растуће светске цене сирове нафте, изазване смањењем производње и извоза у Русији и Саудијској Арабији, смањиле су попуст на руску нафту, што је навело неке индијске званичнике да тврде да ће та земља смањити своје ослањање на бареле из Москве у корист добављача са Блиског истока. Међутим, чак и најјефтинија саудијска тешка нафта кошта 7,5 долара по барелу више од Урала, док ирачка нафта Басрах Медиум кошта 7 долара више по барелу. Саудијска стандардна мешавина Араб Лајт, која је слична Уралу, кошта 10 долара више, показују бројке.

Испоруке руске сирове нафте Индији пале су са својих рекордних нивоа у последњих неколико недеља углавном због сезонског пада потражње и прекида одржавања. Међутим, стручњаци предвиђају да ће уследити опоравак.

(Восток)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер