петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Командант Кфора Франко Федеричи: Организовани криминал, илегалне економске активности и говор мржње главне безбедносне претње на Косову
Хроника

Командант Кфора Франко Федеричи: Организовани криминал, илегалне економске активности и говор мржње главне безбедносне претње на Косову

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 18. јануар 2021.

 КОСОВСКА МИТРОВИЦА - Командант Кфора, генерал-мајор Франко Федеричи сматра да су организовани криминал, илегалне економске активности и говор мржње на етничкој основи главне безбедносне претње на Косову.

Федеричи истиче да тренутно нема сигнала да ће се безбедносна ситуација погоршати, али и да ситуацију на северу КиМ види као посебно изазовну за Кфор.

"Верујем да би општине требало пажљиво да реше било које питање на северу Косова. Кфор је изградио врло добру сарадњу са Северном и Јужном Митровицом", рекао је Федеричи за ''Коху диторе''.

Командант Кфора истиче и редовне контакте са Војском Србије, који, како је навео, помажу у стварању атмосфере добре сарадње у региону.

Сарадња са косовским безбедносним снагама наставља се по старом мандату, иако је косовска скупштина пре више од две године одобрила закон о трансформацији КБС у војску, преноси Косово онлајн.

"Сарадња са КБС подразумева цивилни одговор и хуманитарну помоћ као одговор на природне катастрофе и друге ванредне ситуације. Кфор и КБС сарађују у активностима одлагања експлозивних средстава, које доприносе одржавању безбедног окружења и побољшању квалитета живота свих заједница на Косову. Тренутно командант Кфора мора да одобри улазак и деловање КБС на северу Косова. Ово је у складу са претходним споразумом са косовским институцијама и НАТО очекује да се настави његова примена", објаснио је Федеричи.

Федеричи указује и на изазове са којима се Кфор суочио током 2020. године.

"У општем смислу, размере глобалне пандемије представљале су и представљају највећи изазов за све нас. Кфор је усвојио све неопходне мере предострожности за заштиту особља, јер је заштита од суштинске важности. Наша мисија је донирала личну заштитну опрему болницама у Приштини и Грачаници, испоручила више од 50 донација хране и одеће за 14 општина на Косову, у координацији са локалним хуманитарним организацијама'', казао је.

Кфор свакодневно наставља да спроводи, како је додао, активности са циљем гарантовања безбедног окружења и слободе кретања у корист свих заједница на Косову, у складу са Резолуцијом Савета безбедности Уједињених нација 1244 из 1999. године

Приштинска ''Коха'' пише да деловање Специјалног суда за злочине ОВК са седиштем у Хагу и суђење Хашиму Тачију и осталима свакако утиче и на безбедносну ситуацију, али да командант Кфора не очекује драматична погоршања у наредном периоду.

"Оснивање Специјалног суда била је аутономна одлука косовских институција и изван је мандата Кфора. Према томе, Кфор не спроводи нити подржава било какву истрагу о наводима за ратне злочине. Кфор је у сваком случају спреман да интервенише у складу са тренутним мандатом, у случају протеста или немира, након подизања оптужница и као што је горе поменуто, уз пуно поштовање концепта три договора", нагласио је Федеричи.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер