Početna strana > Hronika > Kolinda Grabar-Kitarović: Centralno mesto proslave "Oluje" mora biti Knin kao simbol pobede i slobode
Hronika

Kolinda Grabar-Kitarović: Centralno mesto proslave "Oluje" mora biti Knin kao simbol pobede i slobode

PDF Štampa El. pošta
sreda, 20. maj 2015.

Predsednica Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović izjavila je da će učestvovati u radu Državnog odbora za organizaciju 20. godišnjice "Oluje".

Ona je rekla da će, za razliku od Vlade, zastupati stav da se centralna proslava mora održati 5. avgusta u Kninu.

"Smatram da taj dan mora biti dan pobede, a ne podela. Svaka država ima datume i simbole oko kojih ne sme biti nesuglasica. U Hrvatskoj je to 5. avgust. Kao predsednica imam moralnu obavezu da učinim sve da bi se nacionalno zajedništvo očuvalo i osnažilo. Centralno mesto proslave postao je Knin, kao simbol pobede i slobode, i jasno ću zastupati stav da tog dana samo u Kninu može biti centralna proslava", rekla je Grabar-Kitarović u vanrednom obraćanju javnosti.

Dodala je da je spremna da prihvati održavanje vojne parade u Zagrebu, za šta se zalaže Vlada, uoči ili posle 5. avgusta, ali da u tome treba voditi računa o troškovima s obzirom na tešku ekonomsku situaciju.

"Pozivam sve da Dan pobede i domovinske zahvalnosti proslavimo na uljuđen i dostojanstven način. Pokažimo tog dana zajedništvo, istaknimo zastave u čast svima koji su se borili u Domovinskom ratu", rekla je predsednica.

Novinarima nije bilo omogućeno da postavljaju pitanja.

Vlada Hrvatske je nedavno osnovala Državni odbor za organizaciju proslave 20. godišnjice "Oluje", pošto u državnom vrhu i javnosti nema saglasnosti o načinu i mestu obeležavanja godišnjice te hrvatske vojno-policijske akcije.

Uz predstavnike državnog i vojnog vrha, članovi Odbora su i četiri penzionisana generala, učesnici "Oluje" - Ante Gotovina, Mladen Markač, Petar Stipetić i Marijan Mareković.

Vlada i predsednica Hrvatske ne slažu se oko toga da li uz svečanost u Kninu treba prirediti i vojnu paradu u Zagrebu.

Predlog Vlade levog centra da se 20. godišnjica "Oluje" obeleži 5. avgusta najpre u Kninu, a potom popodne vojnom paradom u Zagrebu, izazvala je oštre kritike dela branitelja i opozicione Hrvatske demokratske zajednice iz koje je predsednica Grabar-Kitarović. Iako se predsednica prvobitno složila s Vladinom idejom, promenila je stav posle oštrih kritika iz HDZ i dela branitelja.

Obeležavanje "Oluje" je još jedna tačka sporenja premijera i predsednice, odnosno Socijal-demokratske partije i Hrvatske demokratske zajednice u izbornoj godini. Sada ne postoji saglasnost ni oko toga ko zapoveda oružanim snagama u miru, odnosno ko će imati poslednju reč o vojnoj paradi.

(Beta)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner