уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Колинда Грабар-Китаровић: Централно место прославе "Олује" мора бити Книн као симбол победе и слободе
Хроника

Колинда Грабар-Китаровић: Централно место прославе "Олује" мора бити Книн као симбол победе и слободе

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 20. мај 2015.

Председница Хрватске Колинда Грабар-Китаровић изјавила је да ће учествовати у раду Државног одбора за организацију 20. годишњице "Олује".

Она је рекла да ће, за разлику од Владе, заступати став да се централна прослава мора одржати 5. августа у Книну.

"Сматрам да тај дан мора бити дан победе, а не подела. Свака држава има датуме и симболе око којих не сме бити несугласица. У Хрватској је то 5. август. Као председница имам моралну обавезу да учиним све да би се национално заједништво очувало и оснажило. Централно место прославе постао је Книн, као симбол победе и слободе, и јасно ћу заступати став да тог дана само у Книну може бити централна прослава", рекла је Грабар-Китаровић у ванредном обраћању јавности.

Додала је да је спремна да прихвати одржавање војне параде у Загребу, за шта се залаже Влада, уочи или после 5. августа, али да у томе треба водити рачуна о трошковима с обзиром на тешку економску ситуацију.

"Позивам све да Дан победе и домовинске захвалности прославимо на уљуђен и достојанствен начин. Покажимо тог дана заједништво, истакнимо заставе у част свима који су се борили у Домовинском рату", рекла је председница.

Новинарима није било омогућено да постављају питања.

Влада Хрватске је недавно основала Државни одбор за организацију прославе 20. годишњице "Олује", пошто у државном врху и јавности нема сагласности о начину и месту обележавања годишњице те хрватске војно-полицијске акције.

Уз представнике државног и војног врха, чланови Одбора су и четири пензионисана генерала, учесници "Олује" - Анте Готовина, Младен Маркач, Петар Стипетић и Маријан Марековић.

Влада и председница Хрватске не слажу се око тога да ли уз свечаност у Книну треба приредити и војну параду у Загребу.

Предлог Владе левог центра да се 20. годишњица "Олује" обележи 5. августа најпре у Книну, а потом поподне војном парадом у Загребу, изазвала је оштре критике дела бранитеља и опозиционе Хрватске демократске заједнице из које је председница Грабар-Китаровић. Иако се председница првобитно сложила с Владином идејом, променила је став после оштрих критика из ХДЗ и дела бранитеља.

Обележавање "Олује" је још једна тачка спорења премијера и председнице, односно Социјал-демократске партије и Хрватске демократске заједнице у изборној години. Сада не постоји сагласност ни око тога ко заповеда оружаним снагама у миру, односно ко ће имати последњу реч о војној паради.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер