понедељак, 29. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > У Словенији по потерници Србије ухапшен Рамуш Харадинај, па потом пуштен до окончања поступка уз забрану напуштања Словеније
Хроника

У Словенији по потерници Србије ухапшен Рамуш Харадинај, па потом пуштен до окончања поступка уз забрану напуштања Словеније

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 17. јун 2015.

Словенија: Рамуш Харадинај ухапшен, па пуштен да се брани се са слободе

Председник Алијансе за будућност Косова (АЗБК) Рамуш Харадинај, који је ухапшен је данас по потерници коју је за њим расписала Србија 2006. године, вечерас је пуштен до окончања поступка и њему је забрањено да напушта територију Словеније.

Како "Блиц" сазнаје, Харадинај је ухапшен на аеродрому у Љубљани, приликом повратка из Брисела, а према писању портала Коха.нет биће изведен пред суд у 18 сати.

Он је, наиме, боравио као председник АЗБК најпре у званичној посети Немачкој, а потом јуче и у Бриселу одакле се данас упутио у Словенију.

Харадинај је након привођења преко свог саветника у неколико изјава наводио да није ухапшен, међутим у Словенији се већ појавила и фотографија налога о задржавању који му је уручен.

Харадинај је за потрал "Газета експрес"  рекао да ће се врло брзо вртатити у Приштину и да је једина штета која му је нанета то што је пропустио авион.

- Нисам ухапшен, међутим чишћење листа потерница са словеначког система захтева време. Ја ћу се првим следећим авионом вратити у Приштину - рекао је Харадинај.

“Портпарол Министарства спољних послова Косова” Артан Бехрами изјавио је да су косовске власти, преко представништва у Словенији, обавештене о хапшењу лидера Алијансе за будућност Косова Рамуша Харадинаја на љубљанском аеродрому.

Како је пренео портал Albeu.com, Бехрами је за Кљан Косова рекао да су у комуникацији са словеначком полицијом разјашњене околности везане за привођење Харадинаја.

Бехрани је, како се наводи, казао да ова ствар разјашњава и да се нада да ће убрзо бити решено, али није прецизирао да ли ће Харадинај бити ускоро ослобођен.

АЗБК је осудила хапшење свог лидера и затражила његово хитно пуштање на слободу.

- Ово више заиста нема смисла! Харадинај се добровољно предао Хагу, где је био два пута и ослобођен је свих оптужби. Србија би требало већ једном да се реши тих оптужница за сва времена. И то треба да буде нормализације односа између Приштине и Београда. Срамотна хапшења лидера странака свакако заоштравају односе између две стране, тако да би то питање требало да се реши уз посредовање Вашингтона - каже за "Блиц" политички аналитичар Фатмир Шехоли.

Он подсећа да су по истим потерницама хапшени, па пуштени својевремено и Хашим Тачи у Будимпешти и Агим Чеку два пута - у Бугарској и такође на аеродрому у Љубљани.  

Рамуша Харадинаја је Хашки трибунал два пута ослободио кривице за ратне злочине над Србима и другим неалбанцима на Косову и Метохији.

Хашки трибунал је већ 4. марта 2005. против Харадинаја, који је у то време  био премијер подигао оптужницу због злочина против човечности и кршења права и обичаја рата.

Харадинај је потом поднео оставку на место “председника Владе” и 9. марта се добровољно предао Трибуналу. Након суђења које је трајало до априла 2008. године, ослобођен је услед недостатка доказа.

Рамуш Харадинај ухапшен је други пут у јулу 2010. на Косову, одакле је пребачен у Хаг на делимично поновљено суђење, пошто је апелационо веће Хашког трибунала усвојило жалбу тужилаштва на првостепену ослобађајућу пресуду.

"Одвратни реликти Београда, нећу добровољно изаћи пред словеначки суд"

Председник Алијансе за будућност Косова Рамуш Харадинај рекао је да неће добровољно изаћи пред словеначки суд у Крању.

У саопштењу које је издала партија некадашњег команданта "ОВК" наводи се да је он рекао да је његова невиност међународно потврђена.

“Немам ништа са правосуђем Словеније, као ни са међународним правосуђем. Словенци треба да очисте свој систем од одвратних реликта Београда, који датирају од 2004. године и које и дан-данас сматрају важећим“, наведено је у саопштењу.

Такође, Харадинај је истакао да је понашање Словеније неприхватљиво и да представља увреду како за њега тако и за Косово.

Додатне снаге пред Амбасадом Словеније у Приштини

Додатне полицијске снаге распоређене су пред Амбасадом Словеније у Приштини, јавља коха.нет. Како се наводи, у згради су боравили челници АЗБК Бурим Рамадани и Ахмет Исуфи који су тражили додатне информације о привођењу Харадинаја.

Словеначка полиција је потврдила да је бивши командант ОВК Рамуш Харадинај ухапшен у Љубљани по потерници коју је издала Србија. Он је спроводен до истражног судије, а потом је пуштен да се брани са слободе, али остаје у Словенији.

"На свим аеродромима је ова потерница уклоњена осим на овом у Љубаљани. Током пута сам прошао неколико аеродрома и нисам имао проблема. Али, ови (Словенци) су исти као и они (Срби), њихова браћа", рекао је Харадинај.

Харадинај је ухапшен око 13 часова на аеродрому у Љубљани, на основу међународне потернице коју је расписала Србија, каже за РТС новинарка словеначке телевизије Поп Теа Шентјурц.

Бивши вођа такозване ОВК враћао се у Приштину из званичне посете Немачкој. Полиција га је неколико сати задржала на љубљанском аеродрому, после чега је, око 18 часова, спроведен истражном судији суда у Крању.

Како РТС сазнаје, Харадинај је пуштен из притвора, али за сада остаје у Словенији.

Портпарол словеначке полиције Бојан Кос је рекао да је један држављанин Косова ухапшен и да ће се у току дана наћи пред Окружним судом у Краљу.

Према његовим речима, лидер Алијансе за будућност Косова ће моћи да напусти Словенију тек у вечерњим часовима.

“Не можемо да говоримо о именима, али можемо да потврдимо да је ухапшена једна особа са Косова, коју преко Интерпола тражи Србија. Та особа је данас ухапшена на аеродрому у Љубљани. Случај ће бити предат суду у току дана“, рекао је Кос.

Харадинај је задржан на аеродрому у Љубљани, а приштински медији наводе да ће у 18.00 бити изведен пред словеначки суд.

Портал Коха.нет је навео да ће се председник Алијансе за будућност Косова наћи пред судом, иако је он претходно рекао да очекује да ће се ускоро вратити у Приштину.

Харадинај негирао да је ухапшен у Љубљани

Некадашњи командант ОВК Рамуш Харадинај рекао је за приштинску Газету да није ухапшен у Словенији и да ће се ускоро вратити на Косово.

Он је рекао да су у Љубљани словеначке власти “реаговале по потерници коју је Србија издала за њим 2006. године“.

“Нисам ухапшен, само треба времена да се регулишу ствари са словеначким системом“, рекао је Харадинај и уз смех прокоментарисао да га је због целе ситуације пропустио лет за Приштину.

Приштински лист Коха диторе је претходно навео, позивајући се на изворе из Харадинајеве партије АЗБК да је ухапшен у Љубљани приликом повратка из званичне посете Немачкој, по потерници Србије из 2006. године.

Харадинај је рекао да је разочаран у словеначке власти и упоредио их са властима Србије.

"На свим аеродромима је ова потерница уклоњена, осим на овом у Љубљани. Током пута сам прошао неколико аеродрома и нисам имао проблема, али Словенци су исти као Срби, њихова браћа", навео је Харадинај и додао да ће остати на аеродрому у Љубљани још неколико сати док не буде завршена комплетна процедура.

Приштински лист "Коха диторе" је претходно навео, позивајући се на изворе из Харадинајеве партије АЗБК, да је он ухапшен у Љубљани приликом повратка из званичне посете Немачкој, по потерници Србије из 2006. године.

Харадинају је два пута суђено у Хашком трибуналу, а оба пута, 2008. и 2012. године, ослобођен је оптужби за ратне злочине почињене у логору ОВК у Јабланици.

Србија је против Харадинаја подигла 108 кривичних пријава.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер