петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Књига о Оланду "Председник не би то требало да каже" узбуркала јавност у Француској
Хроника

Књига о Оланду "Председник не би то требало да каже" узбуркала јавност у Француској

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 19. октобар 2016.

Књига двојице француских новинара у којој су објављени неформални коментари и преписка председника Франсоаа Оланда изазвала је бурне реакције у Француској, у јеку припрема за председничке изборе заказане за април следеће године.

Аутори књиге "Председник не би то требало да каже", новинари листа Монд (Ле Монде) Жерар Даве и Фабрис Лом, обелоданили су Оландове незваничне коментаре о најосетљивијим темама попут ношења бурке, али и америчком председнику Бараку Обами и свом приватном животу.

Књига је објављена у тренутку док се Оланд још двоуми око поновног кандидовања за шефа државе на председничким изборима у априлу, упркос чињеници да је најнепопуларнији председник у новијој француској историји.

Новинари који су имали прилику да разговарају са Оландом објавили су у последњих неколико месеци најмање осам књига, у којима се углавном руши Оландов имиџ, описују његови погрешни потези, импровизације и променљива политика, али износе и лична признања о томе како се осећа у тренутку доношења важних политичких одлука.

Књига Давеа и Лома, који су више од 60 пута приватно интервјуисали Оланда од почетка његовог мандата 2012. године, изазвала је највише контроверзи јер износи детаље често спонтаних и неуобичајено отворених разговора.

Оланд, који није променио број мобилног телефона када је постао председник, на питања новинара одговарао је и путем СМС порука и често је неформално разговарао са новинарима на маргинама важних догађаја.

"Откривао поверљиве информације"

У књизи "Председник не би требало то да каже" наводи се да је Оланд са новинарима делио веома поверљиве информације и открива да је одобрио "најмање четири војне операције" у којима су убијени осумњичени за узимање талаца и деловање против интереса Француске.

Француски председник такође је критиковао своје политичке противнике, али и лидере других земаља, међу којима и америчког председника Обаму, а у једном прошлогодишњем интервјуу објаснио је да се "осетио напуштеним" када му је Обама 2013. рекао да се не слаже са моменталном војном интервенцијом у Сирији.

Посебне контроверзе изазвали су Оландови коментари о исламу и имиграцији, који су потпуно супротни очекивањима од његове социјалистичке владе.

Оланд је у јулу 2014. године, шест месеци пре напада исламиста на сатирични лист "Шарли ебдо" и јеврејски супермаркет, рекао да "постоји проблем са исламом, не зато што је ислам опасан сам по себи, већ зато што жели да се наметне као религија у Француској".

Он је, како се наводи у књизи, оценио и да је "дошло превише миграната који не би требало да буду ту".

"Тек што једна група научи француски, стићи ће друга и све ће почети испочетка. Томе нема краја, али у једном тренутку мора престати", рекао је Оланд.

О теми националног идентитета, као једном од кључних питања своје председниче кампање, Оланд је рекао да ће "покривена жена данашњице сутра постати Маријана", алудирајући на симбол Француске републике.

Та изјава је масовно погрешно протумачена као прогноза да ће Француску у будућности представљати жене покривене традиционалним муслиманским велом, што је конзервативној опозицији дало повода да затражи строго одвајање државе и цркве и увођење стриктног секуларизма.

Оланд је, иако нерадо, говорио и о свом приватном животу.

"Од њега никада нисте могли чути 'Вечерас ћемо причати о мом приватном животу и забавићете се'. Мрзео је то. Морали смо да га приморавамо да прича о томе", рекао је Лом агенцији АП.

(Бета) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер