четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Клиф Кинкејд: Обама не би одобрио интервенцију против Ирана
Хроника

Клиф Кинкејд: Обама не би одобрио интервенцију против Ирана

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 11. јануар 2010.

"Шта се може очекивати у даљем развоју америчко-иранских односа, посебно у вези са иранским нуклеарним програмом?" Бранко Микашиновић поставио је то питање уреднику часописа Тачност у медијима Клифу Кинкејду.

Кинкејд: “Ирански режим ће наставити да развија свој нуклеарни програм упркос томе што се председнк Обама надао постизању неког компромиса са Техераном како би најпре нормализовао односе са том земљом, а затим стабилизовао ситуацију у Ираку и Авганистану. Пошто досадашњи преговори о иранском нуклеарном програму нису показали резултате, неки аналитичари предвиђају конфронтацију. У њој не би учествовале САД, пошто председник Обама не би одобрио америчку нити подржао израелску интервенцију, али би до конфронтације ипак могло да дође ако би Израел био приморан на ту опцију ради заштите својих интереса. Као што знате, Израел је 1981. бомбардовао ирачки нуклеарни реактор, а 2007. и нуклеарни реактор севернокорејске производње у Сирији. Уколико Израел поново предузме такву меру, то би могло да изазове још веће невоље у читавом региону.”

Глас Америке: У којој мери Иран утиче на збивања у Авганистану?

Кинкејд: “Пошто је реч о суседним земљама, Иран је, како сматрају неки стручњаци, предан обезбеђивању регионалне стабилности, посебно у Авганистану. Наизглед, Техеран има пријатељске и конструктивне односе са Карзаијевом владом, али с друге стране, преко своје обавештајне службе одржава везе са елементима Ал Каиде и талибана у Авганистану, пошто жели да их искористи у политичком сукобу са Американцима. Дакле, Иран спроводи двоструку стратегију - наизглед игра конструктивну улогу, али тајно ради деструктивно и против америчких и западних интереса.”

Глас Америке: Како би ефикасније могли да се промовишу интереси САД у Авганистану и Пакистану и са каквим се неизвесностима суочава Вашингтон у том региону?

Кинкејд: “Да би се промовисали амерички интереси на крају ће бити потребна примена јаче војне силе. Председник Обама је наследио такву ситуацију и политичку позицију, па је и сам сада спроводи у Авганистану, а делимично и у Пакистану и Ираку. Али, у рату против тероризма, Обама ће морати да пронађе начин како да обезбеди још више америчких трупа од садашњег нивоа и да покаже успешне резултате. Ако погледате шта се дешава у остатку региона, то делује забрињавајуће. Сада се ситуација погоршава и у Јемену, где имате јаке терористичке елементе и герилске акције, тако да је суседна Саудијска Арабија приморана да интервенише, бомбардујући неке терористичке циљеве, што угрожава ситуацију у тој земљи од огромне енергетске важности. Дакле, упркос нашим акцијама у Авганистану, постоји истинска опасност да цивилна влада у Пакистану падне, па би једина опција могла да буде да војска интервенише, преузме власт и обезбеди унутрашњу стабилност и контролу над нуклеарним арсеналом.”  

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер