Početna strana > Hronika > Klif Kinkejd: NATO se intervencijom u bivšoj Jugoslaviji transformisao u ofanzivnu alijansu
Hronika

Klif Kinkejd: NATO se intervencijom u bivšoj Jugoslaviji transformisao u ofanzivnu alijansu

PDF Štampa El. pošta
sreda, 24. novembar 2010.

Urednik časopisa “Accuracy in Media“, Klif Kinkejd, osvrnuo se na samit NATO-a u Lisabonu, na kojem je bilo reči o budućnosti Zapadne vojne alijanse i izneo svoja zapažanja o njenoj daljoj mogućoj evoluciji i odnosima sa Rusijom.

Potrebno širenje NATO-a

Kinkejd: “NATO priprema novi kurs promena nastojeći da proširi delovanje Alijanse, a te promene su, u stvari, počele vojnom intervencijom NATO-a u bivšoj Jugoslaviji. NATO se tom intervencijom transformisao iz defanzivne u ofanzivnu alijansu, što se objašnjava evolutivnom prirodom i potrebama te organizacije. NATO sada prolazi kroz još jednu transformaciju i nastoji da poveća svoju ulogu i proširi članstvo, mogućim uključenjem Rusije u članstvo.“

Glas Amerike: Predsednik Obama je apelovao na američki Senat da ratifikuje sporazum Start II?

Kinkejd: „Obama je rešen da održi vrlo bliske odnose sa Rusijom, skoro po svaku cenu, pa je zbog toga, na primer, umanjio posledice nedavne špijunske afere kada su u Sjedinjenim Državama otkriveni ruski obaveštajci, takozvani ’spavači’, koji su odmah, dve nedelje posle hapšenja, vraćeni u Rusiju. Obamin stav je da će, ukoliko Senat ratifikuje START II, Rusija bliže saradjivati sa SAD, posebno u pogledu ključnih pitanja kao što su Avganistan, Iran, Bliski istok i globalna borba protiv terorizma, što međutim republikanci osporavaju.“

Glas Amerike: NATO je angažovan u Avganistanu već sedam godina. Najavljuje se mogućnost proširenja delovanja Alijanse u tom regionu?

Kinkejd: „U svetlu događaja u Avganistanu i Pakistanu, Zapad je suočen sa opasnošću od terorizma, koji se širi prema Jemenu, Turskoj i Evropi. Da bi se globalni terorizam obuzdao, potrebno je proširiti NATO u funkciji zaštite SAD, Evrope i ostalih saveznika. Ideja je da postojeće i nove članice NATO-a obezbede trupe za borbu protiv terorizma, kao što je to, na primer, slučaj u Avganistanu. Međutim, mada je NATO već sedam godina u toj zemlji, Sedinjene Države su tamo već devet godina. U sastavu koalicionih snaga u Avganistanu je stacionirano 140 hiljada vojnika, od kojih su stotinu hiljada američki. Nesrazmera je očigledna i trebalo bi povećati učešće ostalih savezničkih zemalja.“

Glas Amerike: U regionalnom konfliktu, kao što je rat u Avganistanu, potrebna je i veća angažovanost zemalja regiona?

Kinkejd: „Svakako. Međutim, ostaje da se vidi kakav će biti doprinos umerenih arapskih zemalja. Da li će se povećati uloga Egipta u borbi protiv terorizma. Paradoksalno je da je jedan britanski general nedavno rekao da rat u Avganistnu treba dobiti diplomatijom, pri čemu je vojna akcija samo pomoćno sredstvo, zatim propagandom, obrazovanjem i ideološkim putem, a u tome će ključnu ulogu imati umerene muslimanske zemlje.“

(VOA)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner