Хроника

Клиф Кинкејд: НАТО се интервенцијом у бившој Југославији трансформисао у офанзивну алијансу

Штампа
среда, 24. новембар 2010.

Уредник часописа “Accuracy in Media“, Клиф Кинкејд, осврнуо се на самит НАТО-а у Лисабону, на којем је било речи о будућности Западне војне алијансе и изнео своја запажања о њеној даљој могућој еволуцији и односима са Русијом.

Потребно ширење НАТО-а

Кинкејд: “НАТО припрема нови курс промена настојећи да прошири деловање Алијансе, а те промене су, у ствари, почеле војном интервенцијом НАТО-а у бившој Југославији. НАТО се том интервенцијом трансформисао из дефанзивне у офанзивну алијансу, што се објашњава еволутивном природом и потребама те организације. НАТО сада пролази кроз још једну трансформацију и настоји да повећа своју улогу и прошири чланство, могућим укључењем Русије у чланство.“

Глас Америке: Председник Обама је апеловао на амерички Сенат да ратификује споразум Старт II?

Кинкејд: „Обама је решен да одржи врло блиске односе са Русијом, скоро по сваку цену, па је због тога, на пример, умањио последице недавне шпијунске афере када су у Сједињеним Државама откривени руски обавештајци, такозвани ’спавачи’, који су одмах, две недеље после хапшења, враћени у Русију. Обамин став је да ће, уколико Сенат ратификује СТАРТ II, Русија ближе сарадјивати са САД, посебно у погледу кључних питања као што су Авганистан, Иран, Блиски исток и глобална борба против тероризма, што међутим републиканци оспоравају.“

Глас Америке: НАТО је ангажован у Авганистану већ седам година. Најављује се могућност проширења деловања Алијансе у том региону?

Кинкејд: „У светлу догађаја у Авганистану и Пакистану, Запад је суочен са опасношћу од тероризма, који се шири према Јемену, Турској и Европи. Да би се глобални тероризам обуздао, потребно је проширити НАТО у функцији заштите САД, Европе и осталих савезника. Идеја је да постојеће и нове чланице НАТО-а обезбеде трупе за борбу против тероризма, као што је то, на пример, случај у Авганистану. Међутим, мада је НАТО већ седам година у тој земљи, Седињене Државе су тамо већ девет година. У саставу коалиционих снага у Авганистану је стационирано 140 хиљада војника, од којих су стотину хиљада амерички. Несразмера је очигледна и требало би повећати учешће осталих савезничких земаља.“

Глас Америке: У регионалном конфликту, као што је рат у Авганистану, потребна је и већа ангажованост земаља региона?

Кинкејд: „Свакако. Међутим, остаје да се види какав ће бити допринос умерених арапских земаља. Да ли ће се повећати улога Египта у борби против тероризма. Парадоксално је да је један британски генерал недавно рекао да рат у Авганистну треба добити дипломатијом, при чему је војна акција само помоћно средство, затим пропагандом, образовањем и идеолошким путем, а у томе ће кључну улогу имати умерене муслиманске земље.“

(VOA)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]