Početna strana > Hronika > Kina suspendovala kontakte na ministarskim i nižim nivoima sa Japanom
Hronika

Kina suspendovala kontakte na ministarskim i nižim nivoima sa Japanom

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 19. septembar 2010.

PEKING/TOKIO – Kina je danas suspendovala kontakte sa Japanom i najavila oštre mere nakon što je japanski sud ranije ovog meseca produžio pritvor kapetanu kineskog ribarskog broda, koji se 8. septembra sudario sa dva japanska patrolna plovila u Istočnom kineskom moru.

„Kina zahteva da Japan oslobodi kapetana bez ikakvog uslovljavanja”, saopštio je portparol kineskog Ministarstva spoljnih poslova Ma DŽaosu i istakao da Peking smatra da je držanje kineskog kapetana u pritvoru „nelegalno i ništavno”.

„Ukoliko Japan bude uprkos predlogu delovao suprotno i napravio još jednu grešku, kineska strana će preduzeti oštre protivmere”, dodaje su u saopštenju koje je objavljeno na sajtu Ministarstva, prenela je agencija Rojters.

Spor između dve najveće azijske ekonomije izazvan je kada je Japan kod ostrva Senkaki u Istočnom kineskom moru uhapsio kineskog kapetana DŽana Ćisionga (41) i optužio ga za namerno izazivanje sudara sa patrolnim brodovima, kao i ometanje u radu japanskih javnih službenika u blizini nenaseljenih ostrvaca.

Prema izveštajima japanskih medija, kineski brod se u razmaku od 40 minuta dva puta sudario sa japanskim patrolnim plovilima 8. septembra.

Kineska državna televizija prenela je da je odluka Japana o produženju pritvora „ozbiljno ugrozila kinesko- japansku bilateralnu razmenu”.

Kina je zamrzla bilateralne sastanke na ministarskim i nižim nivoima, prekinula razgovore o povećanju broja letova između dve zemlje i odložila sastanak o pitanju razmene uglja, navodi se u izveštaju.

Zvanični Tokio je pozvao na smirivanje situacije i saopštio da će slučaj kineskog kapetana biti rešen u okviru japanskog zakonodavstva.

„Stav Japana je da bi trebalo da izgradimo kinesko- japanske veze zasnovane na strateškim, za
obe strane povoljnim odnosima”, rekao je Rojtersu portparol japanskog premijera Norijuki Šikata. Kineskom kapetanu DŽanu Ćisiongu pritvor je produžen 10. septembra, a tužilaštvo do kraja meseca mora doneti odluku da li će protiv njega biti pokrenut proces.

Odnosi Japana i Kine duže vreme su opterećeni sporovima koji datiraju još iz doba Drugog svetskog rata, rivalitetom oko teritorije i prirodnih resursa, iako su oni u poslednjih nekoliko godina znatno poboljšani.

Poslednja neslaganja izbila su oko polaganja prava na arhipelag Diaju, koje svojata Kina a Japanci ih zovu i Senkaku, što je dovelo do obostranog nepoverenja. U pozadini sukoba su moguće vredne naftne i gasne rezerve koje se nalaze u Istočnom kineskom moru.

(Tanjug)