петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кина суспендовала контакте на министарским и нижим нивоима са Јапаном
Хроника

Кина суспендовала контакте на министарским и нижим нивоима са Јапаном

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 19. септембар 2010.

ПЕКИНГ/ТОКИО – Кина је данас суспендовала контакте са Јапаном и најавила оштре мере након што је јапански суд раније овог месеца продужио притвор капетану кинеског рибарског брода, који се 8. септембра сударио са два јапанска патролна пловила у Источном кинеском мору.

„Кина захтева да Јапан ослободи капетана без икаквог условљавања”, саопштио је портпарол кинеског Министарства спољних послова Ма Џаосу и истакао да Пекинг сматра да је држање кинеског капетана у притвору „нелегално и ништавно”.

„Уколико Јапан буде упркос предлогу деловао супротно и направио још једну грешку, кинеска страна ће предузети оштре противмере”, додаје су у саопштењу које је објављено на сајту Министарства, пренела је агенција Ројтерс.

Спор између две највеће азијске економије изазван је када је Јапан код острва Сенкаки у Источном кинеском мору ухапсио кинеског капетана Џана Ћисионга (41) и оптужио га за намерно изазивање судара са патролним бродовима, као и ометање у раду јапанских јавних службеника у близини ненасељених острваца.

Према извештајима јапанских медија, кинески брод се у размаку од 40 минута два пута сударио са јапанским патролним пловилима 8. септембра.

Кинеска државна телевизија пренела је да је одлука Јапана о продужењу притвора „озбиљно угрозила кинеско- јапанску билатералну размену”.

Кина је замрзла билатералне састанке на министарским и нижим нивоима, прекинула разговоре о повећању броја летова између две земље и одложила састанак о питању размене угља, наводи се у извештају.

Званични Токио је позвао на смиривање ситуације и саопштио да ће случај кинеског капетана бити решен у оквиру јапанског законодавства.

„Став Јапана је да би требало да изградимо кинеско- јапанске везе засноване на стратешким, за
обе стране повољним односима”, рекао је Ројтерсу портпарол јапанског премијера Норијуки Шиката. Кинеском капетану Џану Ћисионгу притвор је продужен 10. септембра, а тужилаштво до краја месеца мора донети одлуку да ли ће против њега бити покренут процес.

Односи Јапана и Кине дуже време су оптерећени споровима који датирају још из доба Другог светског рата, ривалитетом око територије и природних ресурса, иако су они у последњих неколико година знатно побољшани.

Последња неслагања избила су око полагања права на архипелаг Диају, које својата Кина а Јапанци их зову и Сенкаку, што је довело до обостраног неповерења. У позадини сукоба су могуће вредне нафтне и гасне резерве које се налазе у Источном кинеском мору.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер