Početna strana > Hronika > Kina, Rusija i SAD za pregovore o Kosovu
Hronika

Kina, Rusija i SAD za pregovore o Kosovu

PDF Štampa El. pošta
petak, 23. jul 2010.

Kina je danas saopštila da još ima prostora za pregovore o međunarodnom statusu Kosova i naglasila da Peking poštuje teritorijalni integritet Srbije, iako je Međunarodni sud pravde juče ocenio da deklaracija o nezavisnosti Kosova ne predstavlja kršenje međunarodnog prava.

Portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Dhin Gang izjavio je da Kina poštuje teritorijalni integritet Srbije i smatra da su pregovori u okviru Ujedinjenih nacija najbolji način da se pronađe rešenje prihvatljivo za obe strane, preneo je Rojters.

"Kina čvrsto veruje da je poštovanje nacionalnog suvereniteta i teritorijalnog integriteta osnovni princip međunarodnog prava i osnova sadašnjeg globalnog pravnog sistema", navedeno je u saopštenju Ministarstva spoljnih poslova.

Kina, koja nije priznala nezavisnost Kosova, veruje da savetodavno mišljenje MSP ne stoji na putu pronalaženja odgovarajućeg rešenja kroz pregovore, rekao je Dhin.

Dvojica vašingtonskih analitičara, Stiven Majer sa Univerziteta Nacionalne odbrane i Pol Vilijams sa Američkog univerziteta, ocenili su za "Glas Amerike" da mišljenje MSP predstavlja pobedu za Kosovo i poraz Vlade Srbije, koja je pogrešno proračunala situaciju.

"Kosovo bi sada trebalo da zadrži fokus na političkom činu priznavanja", rekao je Vilijams.

Prema njegovim rečima, Kosovo ne bi trebalo da se vraća unazad i upadne u zamku Vlada Srbije o novim pregovorima, koji će samo umanjiti pobedu pred MSP. On je dodao da je Srbija znala da će izgubiti ovaj slučaj, jer je imala dobre advokate koji rekli da je Kosovo postupilo odgovarajuće kada je proglasilo nezavisnost.

Stiven Majer smatra da se Srbija posle odluke suda našla u nazavidnoj situaciji.

"Jedina stvar koju Vlada Srbije može sada da kaže jeste da je pokušala, da nije uspela, i sada nastavlja dalje", istakao je on.

Vilijams i Majer ističu da je ovakva odluka Suda potpuno preokrenula situaciju sa severom Kosova.

"Sada, Kosovo ima jasnu pravnu odluku da je severna Mitrovica deo njegove teritorije", rekao je Vilijams i objasnio da bi i Srbija mogla da kaže i da severna Mitrovica ima pravo na samoopredeljenje, kao što je to učinilo i Kosovo.

Mišljenje MSP-a da samoproglašenje kosovske nezavisnosti nije suprotno normama međunarodnog prava nije uticao na stav Moskve koja ne priznaje nezavisnost južne srpske pokrajine, saopštila je zvanična Moskva.

Portparol Ministarstva inostranih poslova Rusije Andrej Nesterenko rekao je da pozicija Moskve "o nepriznavanju nezavisnosti Kosova nepromenjena".

"Smatramo da je rešenje kosovskog pitanja moguće samo putem nastavka pregovora između zainteresovanih strana, na osnovu odredbi Rezolucije 1244 SB UN koja, kako to ističe MSP, ostaje opšte priznata međunarodno-pravna osnova za rešavanje kosovskog pitanja", istakao je Nesterenko. "Spremni smo da i dalje aktivno to pomažemo".

Prema njegovim rečima, principijelno je važno da je sud dao ocenu samo o deklaraciji o proglašenju nezavisnosti, naročito se ograđujući da nije razmatrao u širem planu pitanje prava Kosova na jednostrano otcepljenje od Srbije.

U svojim zaključcima sud se nije izjasnio ni o posledicama usvajanja tog dokumenta, između ostalog o tome, da li je Kosovo država kao i o tome da li je odluka zemalja koje su priznale Kosovo legalna.

Noć nakon saopštavanja mišljenja MSP u Hagu o Kosovu, u severnom delu Kosovske Mitrovice protekla je mirno i nisu zabeleženi incidenti.

Protekla noć bila je mirna iako su u južnom delu grada Albanci uz upotrebu vatrenog oružja i vatrometa slavili nakon saopštavanja mišljenja MSP-a da deklaracija o nezavisnosti Kosova ne predstavlja kršenje međunarodnog prava.

U Kosovskoj Mitrovici je i danas mirno, a komandir Severne policijske stanice Milija Milošević rekao je da je policija spremna da zaštiti mir i stabilnost.

U tome će im ako zatreba, pomoći i pripadnici međunarodnih mirovnih snaga koji su u većem broju nego inače i danas stacionirani u blizini mostova na Ibru koji razdvajaju severni od južnog dela grada i multietničkim sredinama u severnom delu Kosovske Mitrovice.

Crnogorski ministar inostranih poslova Milan Roćen ocenio je da će činjenica da je MSP respektabilnom većinom ocenio da deklaracija o nezavisnosti Kosova nije povredila međunarodno pravo ponuditi odgovore na brojne dileme. 

Roćen je, kako prenosi Televizija Crne Gore, naglasio da je stabilnost regiona u najvažnija za sve. 

"Stabilnost regiona je nešto što će nas sve zajedno najbolje preporučiti za brži progres na putu evropskih integracija", rekao je Roćen.

 U Slovačkoj nema nijedne političke stranke koja bi promenila stav zemlje da ne prizna nezavisnost Kosova, ocenio je za dnevnik SME novi lider odnedavno vanparlamentarne Stranke mađarske koalicije (SMK) Jožef Berenji.

Svih 18 poslanika SMK su se u martu 2008. godine uzdržali od glasanja o rezoluciji o Kosovu kojom je parlament, zahvaljujući glasovima svih ostalih poslanika, obavezao slovačku vladu da ne prizna nezavisnost Kosova.

"Rešenje budućeg statusa Kosova mora da polazi od poštovanja legitimnih zahteva Srbije, kao i Povelje UN i ostalih međunarodnih normi", navodi se u toj rezoluciji koja obavezuje i novu vladu premijerke Ivete Radičove.

Na slovačkoj političkoj sceni vlada konsenzus da ne treba podleći pritisku EU i da Kosovo ne treba priznati ukoliko se na to ne odluči Srbija.

Na rezoluciju slovačkog parlamenta pozvala se sinoć i slovačka diplomatija.

"Odluka nije pravno obavezujuća", naglasio je za slovački radio novi šef diplomatije Mikulaš Dzurinda.

(Agencije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner