среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кина, Русија и САД за преговоре о Косову
Хроника

Кина, Русија и САД за преговоре о Косову

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 23. јул 2010.

Кина је данас саопштила да још има простора за преговоре о међународном статусу Косова и нагласила да Пекинг поштује територијални интегритет Србије, иако је Међународни суд правде јуче оценио да декларација о независности Косова не представља кршење међународног права.

Портпарол кинеског министарства спољних послова Дхин Ганг изјавио је да Кина поштује територијални интегритет Србије и сматра да су преговори у оквиру Уједињених нација најбољи начин да се пронађе решење прихватљиво за обе стране, пренео је Ројтерс.

"Кина чврсто верује да је поштовање националног суверенитета и територијалног интегритета основни принцип међународног права и основа садашњег глобалног правног система", наведено је у саопштењу Министарства спољних послова.

Кина, која није признала независност Косова, верује да саветодавно мишљење МСП не стоји на путу проналажења одговарајућег решења кроз преговоре, рекао је Дхин.

Двојица вашингтонских аналитичара, Стивен Мајер са Универзитета Националне одбране и Пол Вилијамс са Америчког универзитета, оценили су за "Глас Америке" да мишљење МСП представља победу за Косово и пораз Владе Србије, која је погрешно прорачунала ситуацију.

"Косово би сада требало да задржи фокус на политичком чину признавања", рекао је Вилијамс.

Према његовим речима, Косово не би требало да се враћа уназад и упадне у замку Влада Србије о новим преговорима, који ће само умањити победу пред МСП. Он је додао да је Србија знала да ће изгубити овај случај, јер је имала добре адвокате који рекли да је Косово поступило одговарајуће када је прогласило независност.

Стивен Мајер сматра да се Србија после одлуке суда нашла у назавидној ситуацији.

"Једина ствар коју Влада Србије може сада да каже јесте да је покушала, да није успела, и сада наставља даље", истакао је он.

Вилијамс и Мајер истичу да је оваква одлука Суда потпуно преокренула ситуацију са севером Косова.

"Сада, Косово има јасну правну одлуку да је северна Митровица део његове територије", рекао је Вилијамс и објаснио да би и Србија могла да каже и да северна Митровица има право на самоопредељење, као што је то учинило и Косово.

Мишљење МСП-а да самопроглашење косовске независности није супротно нормама међународног права није утицао на став Москве која не признаје независност јужне српске покрајине, саопштила је званична Москва.

Портпарол Министарства иностраних послова Русије Андреј Нестеренко рекао је да позиција Москве "о непризнавању независности Косова непромењена".

"Сматрамо да је решење косовског питања могуће само путем наставка преговора између заинтересованих страна, на основу одредби Резолуције 1244 СБ УН која, како то истиче МСП, остаје опште призната међународно-правна основа за решавање косовског питања", истакао је Нестеренко. "Спремни смо да и даље активно то помажемо".

Према његовим речима, принципијелно је важно да је суд дао оцену само о декларацији о проглашењу независности, нарочито се ограђујући да није разматрао у ширем плану питање права Косова на једнострано отцепљење од Србије.

У својим закључцима суд се није изјаснио ни о последицама усвајања тог документа, између осталог о томе, да ли је Косово држава као и о томе да ли је одлука земаља које су признале Косово легална.

Ноћ након саопштавања мишљења МСП у Хагу о Косову, у северном делу Косовске Митровице протекла је мирно и нису забележени инциденти.

Протекла ноћ била је мирна иако су у јужном делу града Албанци уз употребу ватреног оружја и ватромета славили након саопштавања мишљења МСП-а да декларација о независности Косова не представља кршење међународног права.

У Косовској Митровици је и данас мирно, а командир Северне полицијске станице Милија Милошевић рекао је да је полиција спремна да заштити мир и стабилност.

У томе ће им ако затреба, помоћи и припадници међународних мировних снага који су у већем броју него иначе и данас стационирани у близини мостова на Ибру који раздвајају северни од јужног дела града и мултиетничким срединама у северном делу Косовске Митровице.

Црногорски министар иностраних послова Милан Роћен оценио је да ће чињеница да је МСП респектабилном већином оценио да декларација о независности Косова није повредила међународно право понудити одговоре на бројне дилеме. 

Роћен је, како преноси Телевизија Црне Горе, нагласио да је стабилност региона у најважнија за све. 

"Стабилност региона је нешто што ће нас све заједно најбоље препоручити за бржи прогрес на путу европских интеграција", рекао је Роћен.

 У Словачкој нема ниједне политичке странке која би променила став земље да не призна независност Косова, оценио је за дневник СМЕ нови лидер однедавно ванпарламентарне Странке мађарске коалиције (СМК) Јожеф Берењи.

Свих 18 посланика СМК су се у марту 2008. године уздржали од гласања о резолуцији о Косову којом је парламент, захваљујући гласовима свих осталих посланика, обавезао словачку владу да не призна независност Косова.

"Решење будућег статуса Косова мора да полази од поштовања легитимних захтева Србије, као и Повеље УН и осталих међународних норми", наводи се у тој резолуцији која обавезује и нову владу премијерке Ивете Радичове.

На словачкој политичкој сцени влада консензус да не треба подлећи притиску ЕУ и да Косово не треба признати уколико се на то не одлучи Србија.

На резолуцију словачког парламента позвала се синоћ и словачка дипломатија.

"Одлука није правно обавезујућа", нагласио је за словачки радио нови шеф дипломатије Микулаш Дзуринда.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер